عبدالرشید دوستم به صورت رسمی مارشال افغانستان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان فرمان اعطای رتبۀ «مارشال» به جنرال عبدالرشید دوستم، معاون نخست پیشین ریاست جمهوری را جمعه 3 ژوئیه امضا کرد.

به گزارش رسانه‌های افغانستان، در متن این فرمان آمده است: «به تأسی از بند 19 ماده 64 قانون اساسی رتبۀ مارشالی را به شخصیت سیاسی کشور محترم عبدالرشید دوستم به پاس خدمات ایشان در‌ حل بن‌بست‌های سیاسی و تأمین ثبات در‌ کشور، اعطا می‌نمایم.»

اعطای رتبه‌ مارشالی به عبدالرشید دوستم بخشی از توافق‌نامه‌ سیاسی میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی افغانستان بود.

در همین حال، عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون نخست شورای عالی مصالحه‌ ملی افغانستان با نشر این فرمان در صفحه‌ رسیمی فیسبوک‌اش نوشت، براساس توافق سیاسی ضمن اعطای این رتبه، عضویت شورای عالی دولتی، عضویت در شورای امنیت ملی و امتیازات و پروتوکل معاونیت اول ریاست‌جمهوری نیز برای عبدالرشید دوستم در نظر گرفته شده است.

قابل ذکر است که عبدالرشید دوستم به عنوان سومین مارشال افغانستان معرفی شده است. قبل از آن، شاه‌ولی خان و پس از آن، محمدقسیم فهیم، جانشین احمدشاه مسعود، فرمانده جبهۀ متحد بر ضد طالبان، وزیر دفاع آن زمان رتبه مارشالی را گرفته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید