سازمان ملل متحد: ازدواج کودکان در افغانستان نقض اساسی حقوق بشری است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان ملل متحد 30 ژوئن 2020 طی اعلامیه‌ای ازدواج کودکان در افغانستان را نقض اساسی حقوق بشری عنوان کرد.

در اعلامیه سازمان ملل آمده است، با افزایش خشونت، فقر و پایبند به برخی از اعتقادات و رفتارهای سنتی در افغانستان، خصوصا در روستاها و مناطق دور افتاده، دختران زیر سن در معرض خطر قرار گرفته اند. این خطرات نه تنها دختران را از حقوق بشری شان دور نگه میدارد، بلکه باعث محدود شدن حقوق اجتماعی آنها، جلوگیری از تعلیم وتربیه، وارد کردن آسیب‌ها، مختل کردن محافظت آنها، و تهدیدات صحی از جمله صحت باروری، برنامه ریزی خانوادگی، و حقوق مادرانه‌ آینده شان نیز می‌شود.

در ادامه اعلامیه آمده است، بسیاری از اعمال که نقض حقوق بشر عنوان شده‌اند، ناشی از هنجارهای تبعیض آمیز جنسیتی است که موجب نابرابری می شود. و این اعمال، بدون توجه به رضایت زنان و دختران، علیه آنان تحمیل می‌شوند.

به گفته این نهاد، خشونت علیه زنان در جریان قرنطین ویروس کرونا افزایش یافته و دادستانی کل افغانستان، 249 قضیه‌ لت‌وکوب زنان را در جریان قرنطین ثبت کرده است.

در ادامه اعلامیه آمده است: «افغانستان برای حمایت از اطفال، از جمله ازدواج زودهنگام،کنوانسیون‌های بین المللی را امضاکرده است. از منظر پالیسی، تدابیر ملی برای از بین بردن ازدواج زود هنگام و اطفال در افغانستان، به تصویب رسیده است و این یک پیشرفت اساسی در پیشگیری و پایان دادن به ازدواج زودهنگام در این کشور است، اما اجرای آن همچنان یک چالش است که خواستار اقدام دولت و همه همکاران ملی و بین المللی است.»

این نهاد تاکید کرد كه ازدواج زودهنگام دختران را از تحصيل، صحتمندی، سلامتی، موفقیت دراز مدت باز داشته و این حقوق را از آنها سلب می‌کند. به گفته این نهاد، از بین بردن ازدواج کودکان نیاز به اقدام مشترک دولت افغانستان، جوامع مذهبی و روحانیون، جامعه مدنی و همکاران ملی و بین المللی دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم