اتحادیه حقوق‌دانان افغانستان: برکناری کارمندان بانک مرکزی غیرقانونی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اتحادیه حقوق دانان افغانستان در واکنش به برکناری چهار کارمند بانک مرکزی این کشور گفته اند که اجمل احمدی سرپرست بانک مرکزی بر اساس یک رابطه سیاسی گماشته شده و اکنون برخوردهای غیرقانونی را با کارمندان این بانک آغاز کرده است.

براساس گزارش منابع خبری افغانستان، شورای عالی بانک مرکزی این کشور به ریاست اجمل احمدی، هفته گذشته چهار کارمند ارشد بانک مرکزی به شمول معاون اول و معاون دوم را برکنار کرد و دلیل آن را «پرونده فساد» اعلام کرد.

دو تن از مقام‌های برکنارشدۀ بانک مرکزی، اجمل احمدی، سرپرست این بانک را به برخورد سیاسی با خودشان متهم کرده و گفته اند، باید مطابق قانون اگر سوء استفاده یا فساد صورت گرفته باشد، باید به سارنوالی معرفی شوند و آن‌ها کار تفتیش و بررسی خود را انجام بدهند و بعد از آن محکمه دربارۀ من تصمیم بگیرد.

قسیم رحیمی، معاون دوم و یونس سادات، رییس مالی بانک مرکزی برکناری شان را از سوی اجمل احمدی به دادگاۀ صحرایی همانند می‌دانند.

مسؤولان برکنارشدۀ بانک مرکزی افغانستن گفته اند، اجمل احمدی یک گروۀ ده نفری را که هیچ مسؤولیت رسمی و تجربه بانکداری ندارند با خود آورده‌است.

قسیم رحیمی معاون دوم برکنار شده‌ بانک مرکزی افغانستان می‌گوید که برخورد رییس بانک غیر قانونی است و آنان به دادگاه های مختلف شکایت خواهند کرد.

در همین حال دیدبان شفافیت افغانستان نیز از رییس جمهوری این کشور خواست تا به این جنجال سیاسی در بانک مرکزی خاتمه دهد.

اجمل احمدی پیش از این به عنوان سرپرست وزارت صنعت و تجارت افغانستان کا کرده و چندی پیش به دستور محمد اشرف غنی به عنوان نامزد و سرپرست بانک مرکزی افغانستان معرفی شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم