نیویورک تایمز: همکاری روسیه با طالبان برای کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

روزنامه نیویورک تایمز جمعه 26 ژوئن در گزارشی نوشت، تحقیقات مقامات اطلاعاتی آمریکا نشان می‌دهد که واحد اطلاعاتی روسیه، به طور مخفیانه به طالبان پول داده تا نیروهای ائتلاف بین‌المللی حاضر در افغانستان بخصوص سربازان آمریکایی را بکشند.

براساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز، ایالات متحده از چند ماه بدین‌سو به این نتیجه رسیده است که یک واحد اطلاعاتی روسیه که در ترور و دیگر عملیات مخفیانه در اروپا نیز مرتبط است، سال گذشته به طور پنهانی در قبال حملات بر نیروهای ناتو، پاداش‌هایی را به آنها پرداخت کردند.

مقامات آمریکایی گفته‌اند، این پول‌ها برای ستیزه جویان اسلامگرا و عناصر مسلح نزدیک با آنها در ارتباط اند، پرداخت شده است. در سال 2019 بیش از 20 سرباز آمریکایی در افغانستان کشته شدند؛ هنوز روشن نیز که چه تعداد از این حملات در چهارچوب این توافق پنهانی انجام شده است.

براساس این گزارش، نتیجه این تحقیقات در اختیار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده قرار گرفته و شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز این موضوع را در نشستی در ماه مارس گذشته به بحث گذاشته است. پس از آن، مقامات کاخ سفید فهرستی از واکنش‌های احتمالی در قبال روسیه را آماده کردند که اعتراض دیپلماتیک به مسکو و درخواست توقف این فعالیت‌های مخفیانه تا تحریم روسیه و حتی پاسخ‌هایی شدیدتر را شامل می‌شود.

اما کاخ سفید تاکنون دستوری برای برداشتن گامی برای واکنش به روسیه صادر نکرده است.

از سوی دیگر، روزنامه نیویورک تایمز می‌گوید، دیمیتری پیسکوف سخنگوی ولادیمیر پوتین گفته است، کرملین درباره ادعاهای مطرح شده در این گزارش اطلاعی ندارد.

همچنان، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان هرگونه رابطه این گروه با هر نوع سازمان اطلاعاتی را رد کرده و گفته است: «این نوع معاملات با آژانس اطلاعاتی روسیه بی اساس است. جنگ ما از سال‌های سال ادامه داشته، و ما این کار را با منابع خودمان انجام دادیم.»

مجاهد گفته است: «این اتفاق پس از معامله ما با آمریکایی‌ها تغییر یافت، اکنون زندگی آنها امن است و ما به آنها حمله نمی‌کنیم».

قابل ذکر است که حکومت افغانستان و آمریکا قبل از این نیز بارها کشوهای روسیه، ایران و پاکستان را متهم به همکاری با گروه طالبان کرده اند. در چندین مورد صلاح‌های ساخت ایران و دیگر کشورها از نزد گروه طالبان پیدا شده که خود همکاری این کشورها با جنگجویان طالبان را نشان می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم