شمار بیماران کرونا در افغانستان به 30616 و قربانیان به 703 نفر رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان شنبه 27 ژوئن اعلام کرد، در 24 ساعت گذشته 165 مورد مثبت تازه ویروس کرونا در ولایت‌های مختلف این کشور ثبت شد که با ثبت این موارد شمار مجموع مبتلایان به 30 هزار و 616 نفر و قربانیان به 703 نفر رسید.

به گزارش منابع خبری، این وزارت اضافه کرد، در 24 ساعت گذشته 20 بیمار کرونا در این کشور جان‌باختند و 368 بیمار دیگر بهبودیافتند که شمار مجموع جان‌باختگان به 703 نفر و بهبودیافتگان به 10 هزار و 674 نفر رسید.

از سوی دیگر، روزنامه اطلاعات روز و «کابل نو» امروز شنبه نتایج نظرسنجی‌اش که در سطح شهر کابل انجام داده را اعلام کرد.

در این نظرسنجی آمده که آمار افراد مبتلا به ویروس کرونا و آمار مرگ و میر ناشی از این ویروس، ده‌‌‌برابر بیش‌تر از آمار رسمی است که از سوی وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان اعلام می‌‌شود. در این نظرسنجی، 63.6 درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌‌‌اند که اکثر نزدیکان و آشنایان‌‌ آن‌ها مبتلاشدن به ویروس کرونا را ننگ دانسته و آن را پنهان می‌‌کنند.

در این نظرسنجی حدود 90 درصد از پاسخ‌دهند‌گان گفته‌اند که کرونا وجود دارد و 10 درصد معتقدند که ویروس کرونا وجود ندارد و آن را توطئه می‌دانند.

براساس یافته‌‌های این نظرسنجی، تنها 24.7 درصد باشندگان کابل دستورهای صحی را «به‌گونه‌ی کامل» رعایت می‌‌کنند و 53.4 درصد شهروندان «گاهی» رعایت می‌‌کنند. نتایج این نظرسنجی همچنان نشان می‌‌دهد که درصد بالایی از افراد مبتلا به کرونا به داکتران(پزشکان) و شفاخانه‌‌های مخصوص کرونا اعتماد ندارند و در عین حال به‌دلیل نبود خدمات و مراقبت‌‌های صحی درست، به شفاخانه‌‌ها برای آزمایش و مراقبت‌‌های صحی مراجعه نکرده‌اند. تنها 7.1 درصد از کسانی که به شفاخانه‌‌‌های مخصوص کووید19 رفته‌‌اند، از خدمات صحی رضایت داشته‌اند و بیش‌تر از 90 درصد ناراض بوده‌اند.

براساس یافته‌های این نظرسنجی 74.5 درصد پاسخ‌‌دهندگان گفته‌اند که تا هنوز هیچ کمکی از سوی حکومت دریافت نکرده‌اند و انتقاد می‌‌کنند که کمک‌‌های دولت همه به افراد زورمند، واسطه‌‌داران، پول‌‌داران و به‌خصوص به جیب وکلای گذر می‌‌رود.

شایان ذکر است که وزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان اعلام کرده که تاکنون بیش از 70 هزار مورد مشکوک به کرونا در آزمایشگاه‌های این وزارت بررسی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم