.
.
.

سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان: افزایش خشونت‌ از سوی طالبان به روند صلح آسیب می‌زند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان سه‌شنبه 23 ژوئن در نشست خبری گفت، افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان به تلاش‌های صلح این کشور آسیب می‌زند.

بر اساس گزارش رسانه‌های افغانستان، انکار طالبان از یک یا دو حمله به معنای تبرئه‌ این گروه از تمامی حملات نیست، زیرا ده‌ها و صدها حمله‌ در هفته‌های اخیر توسط طالبان انجام شده و از مردم قربانی گرفته است.

صدیقی در این نشست گفت، طالبان باید در پیوند به خشونت‌های اخیر در کشور موقف‌شان را برای مردم واضح کنند. صدیقی گفت: «طالبان با افزایش حملات‌شان هنوز هم به خواست مردم که برقراری صلح پایدار و ختم خشونت در افغانستان است، یک «تعهد ضعیف» دارند.»

به گفته او، گزارش‌های پی‌هم نهادهای معتبر بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد از همکاری دوجانبه و چندجانبه‌ی طالبان با دیگر گروه‌های «تروریستی» از جمله القاعده حکایت دارد و ادامه‌ چنین همکاری برای جهانیان و مردم افغانستان قابل قبول نیست.

حملات طالبان در شرایطی صورت گرفته که شورای امنیت ملی افغانستان روز گذشته اعلام کرد، در نتیجه حملات طالبان در یک هفته گذشته 291 سرباز امنیتی افغان کشته شدند و بیش از 500 سرباز دیگر زخم برداشتند که هفته گذشته خونین‌ترین هفته در جریان 19 سال گذشته بوده است.

امروز (سه‌شنبه 23 ژوئن) مقام‌های ولایت کندز در شمال‌شرق افغانستان تایید کردند در نتیجه حمله طالبان در ولسوالی «دشت ارچی» این ولایت 9 سرباز امنیتی افغان کشته و سه سرباز دیگر زخمی شدند.

عصمت‌الله مرادی سخنگوی والی کندز به روزنامه «هشت‌صبح» گفت، جنگجویان طالبان دیشب به پاسگاه‌های امنیتی ولسوالی دشت ارچی این ولایت حمله کردند که درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان برای چندین ساعت دوام کرد، سرانجام طالبان عقب نشینی کردند.

مرادی اضافه کرد، در این درگیری 9 سرباز امنیتی افغان کشته و سه سرباز دیگر زخمی شدند، هم‌چنان چهار جنگجوی طالبان نیز در این حمله کشته و شش طالب دیگر زخم برداشتند.