افغانستان: اظهارات مقام قضایی ایران در مورد مرگ مهاجرین افغان دور از انتظار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت امور خارجه افغانستان یک‌شنبه 21 ژوئن به اظهارات شکرالله بهرامی رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران در مورد جان‌باختن مهاجرین افغان واکنش نشان داد و آن را دور از انتظار خواند.

خبرگزاری ایسنا نوشت، شکرالله بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران شنبه هفته جاری گفت: «مرزبانی جمهوری اسلامی ایران هیچ دخالتی در خصوص مرگ اتباع افغانستان در مرز ایران و افغانستان (هریرود) نداشته است و اگر مسئولان افغانستان مستنداتی دارند، ارائه کنند».

Advertisement

اما وزارت امور خارجه افغانستان در واکنش به این اظهارات بهرامی با نشر اعلامیه‌ای نوشت، هیأت تحقیق کابل «تمام اسناد، مدارک و شواهد را به دقت بررسی نمود. هیئت چگونگی جریان واقعه را با استفاده از مدارک موجود، شنیدن اظهارات هفت تن از نجات‌یافته‌گان به حیث شاهدان عینی واقعه در حضورداشت جنرال کنسولگری ایران در هرات، اظهارات اقارب و نزدیکان قربانیان و مردم محل واقعه و همچنان جمع آوری اسناد و مدارک از محل واقعه به شمول مدارک دریافت شده در جریان بررسی مشترک کمیساران درجه یک دو کشور، مستند و مستدل نمود».

در این اعلامیه آمده، این اسناد، شواهد و مدارک به‌گونه رسمی به محسن بهاروند معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت امور خارجه ایران و هیئت همراه شان در جریان سفر به کابل تحویل داده شد.

در اعلامیه تاکید شده: «جمهوری اسلامی افغانستان تاسف و تاثر عمیق خویش را پیرامون اظهارات رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه گویا جانب افغانستان مستنداتی را در مورد واقعه 13 ثور(اردیبهشت) دهنه ذوالفقار ارائه ننموده، ابراز می‌نمایند».

در ادامه این اعلامیه ذکر شده: «دولت جمهوری اسلامی افغانستان پی‌گیری‌های مستمر برای دریافت نتایج تحقیقات جانب ایران در رابطه به اسناد، شواهد و مدارک سپرده شده به هیئت دیپلوماتیک آن کشور، از مجاری دیپلوماتیک انجام داده و تا تامین عدالت این پی‌گیری‌ها را ادامه خواهد داد».

گفتنی است که این اظهارات سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران مبنی به عدم دست داشتن کشورش به غرق شدن مهاجرین افغان در رودخانه هریرود در شرایطی بیان شده که هیأت افغانستان به ریاست محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه این کشور امروز یکشنبه به تهران رفته است تا حوادث اخیر علیه مهاجرین افغان در ایران را به‌گونه جدی بررسی کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم