تیم تحقیق درباره کشته شدن مهاجرین افغان:نیروهای ایرانی در کشتن این کارگران دست داشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عبدالستار حسینی، عضو پارلمان افغانستان، دوشنبه 15 ژوئن در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت، نیروهای انتظامی ایران در حملات اخیر به پناهجویان افغان دخیل اند.

عبدالستار حسینی که عضو تیم تحقیق در مورد کشته شدن پناهجویان افغان در ایران است تاکید کرد، نیروهای ایرانی در کشته شدن مهاجرین افغان دست دارند. حسینی گفت، تیم تحقیق نتایج بررسی خود را این هفته به پارلمان ارائه می‌کند.

گفتنی است که پس از گذشت یک‌ونیم ماه از حادثه به رودخانه انداختن مهاجرین افغان توسط نیروهای ایرانی، حادثه دیگری که تیراندازی نیروهای انتظامی ایران به موتر (خودرو) حامل پناهجویان افغان در شهر یزد بود رخ داد که در این تیراندازی موتر یادشده حریق شده و در نتیجه سه افغان بر اثر جراحات و سوختگی جان باختند و شماری نیز زخم برداشتند. هنوز پرونده هر دو حادثه بسته نشده است.

این رفتار نیروهای ایرانی با مهاجرین افغان که اکثرا کارگران بودند، اعتراضات گسترده افغان‌ها علیه برخوردهای دولت در شهرهای مختلف افغانستان را برانگیخت، و سرانجام این اعتراضات به اروپا و آمریکا نیز رسید.

افغان‌های مقیم اروپا از چند روز به این طرف در شهرهای پاریس، فرانکفورت، برلین و لندن علیه برخوردهای دولت ایران با پناهجویان افغان تظاهرات کردند و خواهان عدالت شدند.

روز یک‌شنبه 14 ژوئن 2020 تظاهرات افغان‌ها در شهرهای لندن بریتانیا و واشنگتن آمریکا برگزار شد؛ این معترضان شعارهای ضد دولت ایران سر می‌دادند و تاکید کردند که برای قربانیان افغان در ایران عدالت می‌خواهند.

هم‌چنان، در روزهای اخیر شماری از شهروندان افغانستان در شهرهای کابل، هرات، مزارشریف، جلال‌آباد، فراه و لشکرگاه هلمند این کشور علیه برخوردهای دولت ایران با پناهجویان افغان تجمع اعتراضی برپا کردند و در برخی شهرها عکس‌های خمینی، خامنه‌ای، حسن روحانی و هم‌چنان پرچم رژیم ایران را به آتش کشیدند.

در همین حال، وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این اعتراضات، سفیر افغانستان در تهران را احضار کرد، اما وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرد، هر شهروند افغان بر اساس قوانین و حقوق شهروندی حق دارد اقدام به برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز کند. هرگاه رفتار تظاهرکنندگان منجر به بی‌نظمی و اخلال در اجرای قوانین گردد از سوی نهادی مؤظف مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم