.
.
.

رییس جمهوری افغانستان: اشتباه داکتر نجیب را تکرار نخواهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان به تازگی در یک مصاحبه ویدیویی با شورای آتلانتیک آمریکا گفت، نمیخواهد اشتباه داکتر نجیب‌الله رییس جمهوری سابق این کشور را تکرار کند.

غنی در پاسخ به پرسشی در مورد احتمال ایجاد دولت موقت پس از دست‌یابی به توافق صلح، گفت: «یک بار این فیلم را را دیده‌ایم و دیگر نمی‌خواهیم آن را تکرار ببینیم».

براساس گزارش روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان، رییس جمهوری این کشور با اشاره‌ به اعلام استعفای داکتر نجیب‌الله در جریان مذاکرات با مجاهدین، این استعفا را «بزرگترین اشتباه» او خواند.

نجیب‌الله رئیس سابق سازمان امنیت و رئیس‌جمهوری سابق افغانستان بود که با پایان جنگ شوروی سابق در افغانستان و خروج نیروهای ارتش سرخ، او مذاکرات با مجاهدین را آغاز کرد. او در روز 28 سپتامبر 1996 به همراه برادرش ژنرال احمدزی به‌ دست طالبان کشته شدند.

غنی همچنان در این مصاحبه ویدیویی گفت، به‌منظور تسریع روند صلح و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، دولت افغانستان سه‌هزار زندانی طالبان را آزاد کرده است. او گفت که طالبان نیروهای دولتی افغان را به‌گونه‌ کامل آزاد نکرده‌اند و از این گروه خواست، سرنوشت نیروهای دولتی در بند آنان را مشخص کند.

محمد اشرف‌غنی همچنان گفت، زمان و مکان مذاکرات بین‌الافغانی هفته آینده اعلام می‌شود.

به گفته او، در مذاکرات بین‌الافغانی در مورد تضمین حقوق زنان و اقلیت‌ها صحبت می‌شود و سرانجام تصمیم نهایی را مردم افغانستان می‌گیرد.

از سوی دیگر، سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در توییتی نوشت، 46 زندانی دولت افغانستان امروز پنج‌شنبه در ولایت‌های میدان‌وردک و غزنی این کشور آزاد شدند.

شاهین در ادامه نوشت، وقتی روند رهایی پنج هزار زندانی شان از جانب دولت افغانستان تکمیل شود پس از آن طالبان در ظرف یک هفته برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی آمادگی می‌شوند.