عفو بین‌الملل: حادثه آتش‌سوزی خودرو مهاجرین افغان در ایران تکان‌دهنده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عفو بین‌الملل در واکنش به آتش‌سوزی موتر (خودروی) مهاجرین افغان در یزد ایران اعلام کرد، این حادثه تکان‌دهنده و دل‌خراش است و باید به گونه جدی بررسی شود.

براساس گزارش ایندیپندنت، زمان سلطانی، پژوهش‌گر سازمان عفو بین‌الملل، در آسیای جنوبی در رابطه با آتش زدن خودروی مهاجرین افغان توسط نیروهای امنیتی ایران گفته است: «این حادثه بسیار تکان‌دهنده و دل‌خراش است و باید به صورت جدی، موثر و مستقیم مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد تا قربانیان این حادثه به عدالت دسترسی پیدا کنند.»

Advertisement

این سازمان، از دولت افغانستان خواست، حادثه‌ آتش‌سوزی خودروی مهاجرین افغان و جان باختن شماری از آنان را به گونه جدی بررسی کند.

در همین حال، شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز گفته است: «سانحه سوختن خودروی مهاجرین افغان در شهر یزد ایران، باید بررسی شود و عاملان آن باید پاسخ بدهند.»

بر اثر تیراندازی نیروهای انتظامی ایران به موتر (خودرو) حامل اتباع افغانستان چهارشنبه 3 ژوئن 2020 در جاده مهریز در ابتدای پل کمربند یزد که منجر به آتش‌سوزی این خودرو شد، سه تن از پناهجویان افغان جان باختند.

از سوی دیگر، فعالان مدنی و باشندگان هرات امروز دوشنبه 8 ژوئن 2020 در واکنش به رویداد تیراندازی نظامیان ایرانی به موتر (خودرو) حامل مهاجرین افغان در یزد ایران، در مقابل دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) در این ولایت دست به تجمع اعتراضی زدند. معترضان از سازمان ملل متحد خواستند، به پرونده‌ آتش‌گرفتن موتر حامل مهاجرین افغان به اثر شلیک نیروهای انتظامی ایران به گونه‌ جدی رسیدگی و عاملان این رویداد مجازات شوند. ولایت ننگرهار افغانستان نیز شاهد اعتراضات بود.

برخی کاربران افغان در توییتر شنبه 6 ژوئن با راه‌اندازی هشتگ «کمی آب بیار که سوختم» تیراندازی نیروهای ایرانی به موتر(خودرو) حامل اتباع افغانستان در یزد ایران را شدیداً محکوم کردند و از دولت افغانستان خواسته به این حادثه به‌گونه جدی رسیدگی کند.

کاربران افغان در این دادخواهی مجازی با نشر کردن عکس‌ها و ویدئوهای این حادثه خشم و دردش را ابراز کرده و نوشتند، این اولین بار نیست که دولت ایران با مهاجرین افغان چنین برخورد می‌کند و آخرین بار نیز نخواهد بود.

فرحناز فروتن خبرنگار افغان در توییتی نوشت: «جنایت هریرود، جنایت یزد! مردمی که به دنبال یک لقمه نان کفن می‌شوند. چه کسی وقار از دست رفته شهروند این خاک را دوباره به دست خواهد آورد؟ حکومت ایران، کشور مسلمان و همسایه و سال‌ها تبعیض و بی‌عدالتی در برابر ما، دردناک و غم‌انگیز است این روزها».

حمیدالله بارکزی یکی از کاربران افغان نوشت، ایران بهای سنگینی را در قبال عملکردش با مهاجرین افغان در کشورش خواهد پرداخت.

موسی ظفر کاربر افغان با نشر عکسی که شماری از اتباع افغانستان در حال سوختن اند خطاب به جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نوشت: «سلام ظریف. جورج فلوید را دیدید در حال سوختن در داخل این موتر(خودرو) بود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم