اعتراضات در هرات بخاطر تیراندازی نظامیان ایرانی به مهاجرین افغان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فعالان مدنی و باشندگان هرات دوشنبه 8 ژوئن 2020 در واکنش به رویداد تیراندازی نظامیان ایرانی به موتر (خودرو) حامل مهاجرین افغان در یزد ایران، در مقابل دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) در این ولایت دست به تجمع اعتراضی زدند.

براساس گزارش روزنامه «اطلاعات روز افغانستان»، معترضان از سازمان ملل متحد خواستند، به پرونده‌ آتش‌گرفتن موتر حامل مهاجرین افغان به اثر شلیک نیروهای انتظامی ایران به گونه‌ جدی رسیدگی و عاملان این رویداد مجازات شوند.

Advertisement

بر اثر تیراندازی نیروهای انتظامی ایران به موتر (خودرو) حامل اتباع افغانستان چهارشنبه 3 ژوئن 2020 در جاده مهریز در ابتدای پل کمربند یزد که منجر به آتش‌سوزی این خودرو شد، سه تن از پناهجویان افغان جان باختند.

حلیمه پژواک، برگزار‌کننده‌ این اعتراضات گفت: «سکوت حکومت افغانستان در قبال نقض قوانین حقوق بشری شهروندان افغان در ایران پرسش‌برانگیز است و باید حکومت از حقوق شهروندان خود در ایران دفاع کند.»

او گفت: «ما جنایت نیروهای ایرانی را محکوم می‌کنیم و این برای اولین‌بار نیست که دست به این قسم جنایت می‌زند و هم‌وطنان ما را زنده زنده آتش می‌زند و چندی پیش هم هم‌وطنان ما را در رودخانه هریرود غرق کرده‌اند.»

در همین حال، سردار بهادری عضو شورای ولایتی هرات گفت: «خواست ما به عنوان یک کشور همسایه از ایران این هست، تا برخورد خوبی با مهاجرین افغان شود. وقوع رویدادهای قتل شهروندان افغان، روی روابط ایران و افغانستان تأثیر منفی می‌گذارد.»

وزارت امور خارجه افغانستان 6 ژوئن 2020 با نشر اعلامیه‌ای نوشت، مقام‌های ایرانی مسئولیت تیراندازی به موتر (خودرو) حامل شهروندان افغان به یزد ایران را پذیرفته و تعهد کردند، عاملان این رویداد دستگیر و مورد پیگرد قانونی و عدلی قرار خواهند گرفت.

این وزارت در اعلامیه‌ای نوشت: «وزارت امور خارجه جمهور اسلامی افغانستان به اساس معلومات واصله از جمهوری اسلامی ایران در مورد حریق و هدف قرار گرفتن موتر حامل اتباع افغانستان توسط نیروی انتظامی آن کشور که منجر به شهادت و مجروح شدن هموطنان ما گردید، با دقت و جدیت پیگیر است».

خشم افغان‌ها به تیراندازی نیروهای ایرانی به خودرو حامل اتباع افغانستان

برخی کاربران افغان در توییتر شنبه 6 ژوئن با راه‌اندازی هشتگ «کمی آب بیار که سوختم» تیراندازی نیروهای ایرانی به موتر(خودرو) حامل اتباع افغانستان در یزد ایران را شدیداً محکوم کردند و از دولت افغانستان خواسته به این حادثه به‌گونه جدی رسیدگی کند.

کاربران افغان در این دادخواهی مجازی با نشر کردن عکس‌ها و ویدئوهای این حادثه خشم و دردش را ابراز کرده و نوشتند، این اولین بار نیست که دولت ایران با مهاجرین افغان چنین برخورد می‌کند و آخرین بار نیز نخواهد بود.

فرحناز فروتن خبرنگار افغان در توییتی نوشت: «جنایت هریرود، جنایت یزد! مردمی که به دنبال یک لقمه نان کفن می‌شوند. چه کسی وقار از دست رفته شهروند این خاک را دوباره به دست خواهد آورد؟ حکومت ایران، کشور مسلمان و همسایه و سال‌ها تبعیض و بی‌عدالتی در برابر ما، دردناک و غم‌انگیز است این روزها».

حمیدالله بارکزی یکی از کاربران افغان نوشت، ایران بهای سنگینی را در قبال عملکردش با مهاجرین افغان در کشورش خواهد پرداخت.

موسی ظفر کاربر افغان با نشر عکسی که شماری از اتباع افغانستان در حال سوختن اند خطاب به جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نوشت: «سلام ظریف. جورج فلوید را دیدید در حال سوختن در داخل این موتر(خودرو) بود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم