تناقص‌گویی سفیر افغانستان در تهران در مورد عاملان آتش‌سوزی خودرو پناهجویان افغان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان در تهران در مورد عاملان حادثه آتش‌سوزی موتر (خودرو) مهاجرین افغان در یزد ایران اظهارات متفاوتی کرد.

خبرگزاری فارس یک‌شنبه 7 ژوئن گزارش داد که عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان در تهران در مورد عاملان حادثه آتش‌سوزی موتر (خودرو) حامل اتباع افغان در استان یزد ایران گفته است: «ما باور داریم که مسبب این حادثه راننده و باند قاچاقچی انسان‌هاست».

Advertisement

لیوال اضافه کرد: «دوستان در استانداری یزد وعده دادند که این موضوع جدا پیگیری خواهد شد و راننده شناخته شده و به مراجع قضایی سپرده شده تا راننده دستگیر شود به‌دلیل این حادثه و فرارش مجازات شود».

از سوی دیگر، عبدالغفور لیوال به وزارت امور خارجه افغانستان گزارش داد که مقام‌های ایرانی مسئولیت تیراندازی به موتر (خودرو) حامل شهروندان افغان به یزد ایران را پذیرفته و تعهد کردند، عاملان این رویداد دستگیر و مورد پیگرد قانونی و عدلی قرار خواهند گرفت.

وزارت امور خارجه افغانستان شنبه 6 ژوئن با نشر اعلامیه‌ای نوشت: «معاون سرمحقق عبدالغفور لیوال، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران با مقامات دولتی ولایت یزد دیدار داشته و حادثه المناک حریق و هدف قرار گرفتن موتر حامل اتباع افغان را که منجر به شهادت و مجروح شدن هموطنان ما گردید، به دقت مورد پیگیری و تحقیق لازم قرار داده است. در این دیدارها مقامات ولایت یزد ضمن قبول نمودن تیراندازی نیروهای انتظامی ایران بر موتر حامل اتباع افغان، اطمینان داده‌اند که مسببین حادثه، مورد پیگرد قانونی از سوی نهادهای عدلی ‌و قضایی جمهوری اسلامی ایران قرار خواهند گرفت».

در ادامه این اعلامیه آمده: «وزارت امور خارجه جمهور اسلامی افغانستان به اساس معلومات واصله از جمهوری اسلامی ایران در مورد حریق و هدف قرار گرفتن موتر حامل اتباع افغانستان توسط نیروی انتظامی آن کشور که منجر به شهادت و مجروح شدن هموطنان ما گردید، با دقت و جدیت پیگیر است».

وزارت امور خارجه افغانستان گفته، براساس گزارش‌های ابتدایی در این رویداد سه نفر کشته، چهار نفر زخمی و شماری از شهروندان افغان نیز مفقود شدند.

در این اعلامیه تاکید شده که وزارت امور خارجه افغانستان پس از دریافت نتایج تحقیق در مورد این حادثه با جانب ایران صحبت خواهد کرد.

در همین حال، خبرگزاری ایسنا گزارش داد، رسول موسوی مدیر کل غرب آسیا در وزارت خارجه ایران در توییتی نوشت: «اجازه دهید با کلمات بازی نکنیم. پلیس ایران به قاچاقچیان شلیک می‌کند. چه قاچاقچی مواد مخدر باشد چه قاچاقچی انسان، اگر به اخطار پلیس توجه نشود. حمل 13 نفر در یک خودرو 4 نفره ( 3 نفر در صندوق عقب) اگر قاچاق نیست چه هست؟»

از سوی دیگر، برخی کاربران افغان در توییتر شنبه 6 ژوئن با راه‌اندازی هشتگ «کمی آب بیار که سوختم» تیراندازی نیروهای ایرانی به موتر(خودرو) حامل اتباع افغانستان در یزد ایران را شدیداً محکوم کردند و از دولت افغانستان خواستند به این حادثه به‌گونه جدی رسیدگی کند.

شایان ذکر است که حادثه تیراندازی نیروهای انتظامی ایران به موتر (خودرو) حامل اتباع افغانستان چهارشنبه 3 ژوئن 2020 در جاده مهریز در ابتدای پل کمربند یزد رخ داد و منجر به آتش‌سوزی شد که سه تن از پناهجویان افغان نیز در نتیجه جراحات و سوختگی جان باختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم