تصویری؛ با فرشته حسینی بازیگر افغان سینمای ایران آشنا شوید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فرشته حسینی دختر افغان زاده 6 مه 1997 در تهران، بازیگر سینما و تئاتر اهل ایران است.

فرشته حسینی بازیگر جوان سینمای ایران است که از پدر و مادر اهل افغانستان، سال 1996 در تهران متولد شد و بازیگری را در کلاس‌های بازیگری و نزد محمد رحمانیان مهتاب نصیرپور و اصغر محبی آموخت.

Advertisement

فرشته حسینی بازیگری را از سنین پایین و حدود 9 تا 12 سالگی با تئاتر آغاز کرد و با فیلم «رفتن» ساخته برادران محمودی در سال 2016 به سینمای ایران آمد. بازی در فیلم «رفتن» راه را برای ورود فرشته حسینی به سینما باز کرد و برایش موفقیت‌های زیادی به همراه داشت و جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره مراکش را به ارمغان آورد.

او در گفت‌وگو با سایت جام جم در پاسخ به این سوال: با توجه به محدودیت‌هایی که دختران افغان با آن مواجه اند چطور وارد عرصه سینما شدید؟ گفت: «با شرکت در دوره‌های آزاد آموزش بازیگری زیر نظر اساتیدی چون اصغر محبی، آقای رحمانیان و خانم نصیرپور وارد رشته بازیگری شدم. فعالیت‌های نمایشیم را از همان دوره ابتدایی شروع کردم و اولین کارم را سال چهارم ابتدایی کارگردانی کردم که توانست در سطح استان تهران مقام دوم را به خود اختصاص دهد و بعد از آن بود که کارگردان‌های ایرانی توصیه کردند که این رشته را به صورت تخصصی دنبال کنم. من هم علی‌رغم مخالفت‌هایی که از سمت خانواده وجود داشت این رشته را ادامه دادم.»

او با اشاره به مشکلات پیشرو دختران مهاجر برای ورود به رشته سینما گفت: «بزرگترین مشکل بر سر راه دختران مهاجر برای ورود به عرصه فرهنگی و سینما مخالفت‌های خانواده است که به دلیل عدم شناخت و به تبع آن بی‌اعتمادی به اینگونه فضاها صورت می‌گیرد که درواقع می‌توان به عنوان بزرگترین سد بر سر راه دختران مهاجر از آن یاد کرد.»

او افزود: «از دیگر سو محدودیت‌های کاری سینمای ایران برای فعالیت یک دختر افغان است که از این منظر معتقدم اگر دختران و پسران ما خوب تلاش کنند می‌توانند دوستان ایرانی را برای فعالیت‌شان متقاعد کنند که خود من نمونه بارز این مدعا هستم.»

حسینی در مورد راه‌یابی به جشنواره اسکار و اخذ جایزه اسکار گفت: «راهیابی به اسکار برایم بسیار با اهمیت است به طوری که مجموعه کاملی از ویدئوهای این جشنواره در سال‌های پیش را در منزل نگهداری می‌کنم. حضور در این جشنواره همیشه از آرزوهایم بوده و این را بارها به مادرم گفته بودم. وقتی که آقای محمودی به من خبر دادند که رفتن نامزد اسکار شده از خوشحالی باورم نمی‌شد؛ بسیار حس خوب و خوشایندی بود خوشحالم که توانسته‌ام کاری برای زنده کردن نام کشورم افغانستان در سطح جهان انجام دهم.»

این سینماگر افغان‌تبار در ایران در فیلم‌های از قبیل، رفتن، سونامی، هفت‌ونیم، یلدا، شکستن همزمان بیست استخوان و نمایشی به اسم «قورباغه» نقش بازی کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم