.
.
.

واکنش‌ها به تیراندازی نیروهای ایرانی به خودرو حامل اتباع افغانستان

شهروندان افغانستان: جنایت هریرود، جنایت یزد! مردمی که به دنبال یک لقمه نان کفن می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی کاربران افغان در توییتر شنبه 6 ژوئن با راه‌اندازی هشتگ «کمی آب بیار که سوختم» تیراندازی نیروهای ایرانی به موتر (خودرو) حامل اتباع افغانستان در یزد ایران را شدیداً محکوم کردند و از دولت افغانستان خواستند به این حادثه به‌گونه جدی رسیدگی کند.

کاربران افغان در این دادخواهی مجازی با نشر عکس‌ها و ویدئوهای این حادثه خشم و دردش را ابراز کرده و نوشتند، این اولین بار نیست که دولت ایران با مهاجرین افغان چنین برخورد می‌کند و آخرین بار نیز نخواهد بود.

فرحناز فروتن خبرنگار افغان در توییتی نوشت: «جنایت هریرود، جنایت یزد! مردمی که به دنبال یک لقمه نان کفن می‌شوند. چه کسی وقار از دست رفته شهروند این خاک را دوباره به دست خواهد آورد؟ حکومت ایران، کشور مسلمان و همسایه و سال‌ها تبعیض و بی‌عدالتی در برابر ما، دردناک و غم‌انگیز است این روزها».

حمیدالله بارکزی یکی از کاربران افغان نوشت، ایران بهای سنگینی را در قبال عملکردش با مهاجرین افغان در کشورش خواهد پرداخت.

موسی ظفر کاربر افغان با نشر عکسی که شماری از اتباع افغانستان در حال سوختن اند خطاب به جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نوشت: «سلام ظریف. جورج فلوید را دیدید در حال سوختن در داخل این موتر(خودرو) بود».
امین کاربر دیگر افغان نوشت: «ما افغان ها سیاه پوستان ایران هستیم».

پیمانه اسد کاربر دیگر افغان با شریک کردن توییت جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مورد کشته شدن جورج فلوید سیاه پوست آمریکایی نوشت: «آقای ظریف شما در مورد نژاد پرستی به دیگران درس می‌دهید در صورت که اقلیت‌ها در ایران کشته می‌شوند. افرادی با راه اندازی هشتگی توییت کرده‌اند که "کمی آب بیار که سوختم"، بخاطریکه این حرف‌های یک افغان است که زنده در آتش سوخت».

جورج فلویدها همه‌جا هستند یکی نمی‌تواند نفس بکشد و دیگری در آتش می‌سوزد

مریم سما عضو مجلس نمایندگان افغانستان در توییتی نوشت: «آنهایی که دنبال عدالت و انسانیت هستند، جورج فلویدها همه‌جا هستند، یکی نمی‌تواند نفس بکشد، دیگری را در آب غرق می‌کنند و یکی دیگر در آتش می‌سوزد. این ظلم ادامه خواهد داشت تا زمانی که من و تو عدالت را تنها برای خودمان و منافع کوچک مان بخواهیم. مرز انسانیت جغرافیا، نژاد و مذهب نیست».

سیما سمر وزیر دولت در امور حقوق بشری افغانستان نیز در توییتی نوشت: «هر روز مردم افغانستان می‌سوزند، حادثه دردناک است و باید پیگرد جدی صورت بیگیرد. برای قربانیان عدالت تأمین شود. دسترسی به عدالت خواست لوکس نیست بلکه نیاز انسانی و حق بشری است زمان، مکان، زبان، جنس و مرز نمی‌شناسد».

محمدعارف رحمانی عضو مجلس نمایندگان افغانستان در توییتی نوشت: «چرا آوارگی‌ و دربدری؟ آیا وطن امن و آرامی داریم که آواره نشویم؟ آیا وطن ثروتمندی‌ و مرفه‌ای داریم که آواره نشویم؟ آیا وطن سرشار از مهربانی و عدالت و برابری داریم که آواره نشویم؟ آیا وطن سرشار از زیبایی و زندگی و شیرینی و خاطر خوش و آغوش بازی داریم که آواره نشویم؟ درد آوارگیت کشت مرا.»

افغانستان: تیراندازی نیروهای ایرانی به خودرو حامل مهاجرین افغان را بررسی می‌کنیم

وزارت امور خارجه افغانستان شامگاه جمعه 5 ژوئن با نشر اعلامیه‌ای نوشت، در مورد تیراندازی نیروهای انتظامی به موتر(خودرو) حامل مهاجرین افغان در یزد ایران را به‌گونه جدی پیگیری و تحقیق می‌کند.

در این اعلامیه آمده، براساس گزارش‌های ابتدایی در این رویداد سه نفر کشته، چهار نفر زخمی و شماری از شهروندان افغان نیز مفقود شدند.

در این اعلامیه ذکر شده: «آقای احمد ترحمی بهابادی، معاون سیاسی ولایت یزد، ضمن تایید گزارش‌ها درباره شلیک ماموران نیروی انتظامی (پولیس) ایران به موتر حامل اتباع افغانستان، اعلام کرد که این موتر به دلیل سرعت بالا و برخورد شدید با گارد ریل کنار جاده آتش گرفته است».

براساس این اعلامیه، سفیر افغانستان در تهران برای بررسی این حادثه به شهر یزد ایران رفته تا دلایل تیراندازی نیروی انتظامی به موتر حامل شهروندان افغان و هم‌چنان در مورد تعقیب عدلی عاملان این حادثه تحقیق می‌نمایند. وزارت امور خارجه افغانستان تاکید کرد، پس از دریافت نتایج بررسی این رویداد با جانب ایران به‌گونه جدی گفتگو خواهد کرد.

در همین حال، سفارت افغانستان در تهران پنج‌شنبه 4 ژوئن با نشر اعلامیه‌ای نوشت، حادثه ترافیکی که در جاده کمربند یزد ایران رخ داده سرنشینان آن موتر(خودرو) مهاجرین افغان بودند و تحقیقات در این مورد ادامه دارد.

در این اعلامیه آمده بود: «سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران با اطلاع از حادثه ترافیکی که در جاده کمربندی یزد رخ داده و عنوان می‌شود که سرنشینان آن، مهاجرین افغان بودند».

از سوی دیگر، بر اساس گزارش رسانه‌های ایرانی، مقام‌های ایران می‌گویند، یک حادثه ترافیکی چهارشنبه 3 ژوئن در جاده مهریز در ابتدای پل کمربند یزد رخ داد و منجر به آتش سوزی شد که در نتیجه سه نفر بر اثر جراحات و سوختگی شدید جان باختند و پنج نفر دیگر زخمی شدند که سرنشینان موتر (خودرو) اتباع افغانستان بودند.

در همین رابطه، برخی از مهاجرین افغان که در این حادثه زخمی شده می‌گویند، موتر حامل‌اش بر اثر«تیراندازی» نیروی انتظامی ایران آتش گرفت.

اما احمد ترحمی بهابادی، معاون سیاسی امنیتی استاندار(والی) یزد ایران به خبرگزاری ایرنا گفت: «بر اساس گفته شاهدان عینی و مستندات موجود، آتش سوزی خودرو هشت کیلومتر بعد از اصابت گلوله با لاستیک و به دلیل سرعت بالا و برخورد شدید با گارد و جرقه‌های ناشی از حرکت خودرو بر روی رینگ حادث شده و هیچ ارتباطی با شلیک گلوله نداشته است».

گفتی است که این رویداد در شرایطی رخ داده که هنوز تحقیقات مقام‌های کابل – تهران در مورد غرق شدن مهاجرین افغان در مرز ایران پایان نیافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم