.
.
.

افغانستان: تیراندازی نیروهای ایرانی به موتر حامل مهاجرین افغان را بررسی می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه افغانستان شامگاه جمعه 5 ژوئن با نشر اعلامیه‌ای نوشت، در مورد تیراندازی نیروی انتظامی به موتر(خودرو) حامل مهاجرین افغان در یزد ایران را به‌گونه جدی پیگیری و تحقیق می‌کند.

در این اعلامیه آمده، براساس گزارش‌های ابتدایی در این رویداد سه نفر کشته، چهار نفر زخمی و شماری از شهروندان افغان نیز مفقود شدند.

در اعلامیه ذکر شده، سفیر افغانستان در تهران برای بررسی این حادثه به شهر یزد ایران رفته تا دلایل تیراندازی نیروی انتظامی به موتر حامل شهروندان افغان و هم‌چنان در مورد تعقیب عدلی عاملان این حادثه تحقیق می‌نمایند.

وزارت امور خارجه افغانستان تاکید کرده، پس از دریافت نتایج بررسی این رویداد با جانب ایران به‌گونه جدی گفتگو خواهد کرد.

در همین حال، سفارت افغانستان در تهران پنج‌شنبه 4 ژوئن با نشر اعلامیه‌ای نوشت، حادثه ترافیکی که در جاده کمربند یزد ایران رخ داده سرنشینان آن موتر(خودرو) مهاجرین افغان بودند و تحقیقات در این مورد ادامه دارد.

در این اعلامیه آمده بود: «سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران با اطلاع از حادثه ترافیکی که در جاده کمربندی یزد رخ داده و عنوان می‌شود که سرنشینان آن، مهاجرین افغان بودند».

از سوی دیگر، بر اساس گزارش رسانه‌های ایرانی، مقام‌های ایران می‌گویند، یک حادثه ترافیکی چهارشنبه 3 ژوئن در جاده مهریز در ابتدای پل کمربند یزد رخ داد و منجر به آتش سوزی شد که در نتیجه سه نفر بر اثر جراحات و سوختگی شدید جان باختند و پنج نفر دیگر زخمی شدند که سرنشینان موتر (خودرو) اتباع افغانستان بودند.

در همین رابطه، برخی از مهاجرین افغان که در این حادثه زخمی شده می‌گویند، موتر حامل‌اش بر اثر«تیراندازی» نیروی انتظامی ایران آتش گرفت.

اما احمد ترحمی بهابادی، معاون سیاسی امنیتی استاندار(والی) یزد ایران به خبرگزاری ایرنا گفت: «بر اساس گفته شاهدان عینی و مستندات موجود، آتش سوزی خودرو هشت کیلومتر بعد از اصابت گلوله با لاستیک و به دلیل سرعت بالا و برخورد شدید با گارد و جرقه‌های ناشی از حرکت خودرو بر روی رینگ حادث شده و هیچ ارتباطی با شلیک گلوله نداشته است».

گفتنی است که این رویداد در شرایطی رخ داده که هنوز تحقیقات مقام‌های کابل – تهران در مورد غرق شدن مهاجرین افغان در مرز ایران پایان نیافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم