طالبان: حمله بر ایاز نیازی را شدیداً محکوم و آن را جنایت بزرگ می‌دانیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

گروه طالبان حمله انفجاری به ایاز نیازی خطیب مسجد جامع «وزیر محمد اکبرخان» و استاد دانشگاه کابل را محکوم کرد و آن را جنایت بزرگ خواند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در توییتی نوشت: «با تاسف اطلاع حاصل نمودیم که امام مسجد وزیر محمد اکبرخان مولوی صاحب محمد ایاز نیازی در یک انفجار به شهادت رسید. ما حمله بر وی را شدیداً نکوهش می‌کنیم و آن را جنایت بزرگ می‌دانیم».

در همین حال، امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان گروه طالبان را مسئول حمله به ایاز نیازی دانسته می‌گوید، طالبان نمی‌توانند با نوشتن دو جمله خود را ازین «جنایت و ترور» برائت دهند.

امرالله صالح در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «طالب مخترع و آغازگر عمل زشت انفجار در مسجد، قتل عام علمای دین که بیرون از پاکستان درس خوانده‌اند، انتحار علیه شخصیت‌های قومی، سیاسی و علمی در کشوراند».

صالح ادامه داد: «فرض نماییم ، با آنکه مهال است، درین عمل طالب دست نداشته که دارد با آنهم ترویج دهنده روش خوارج در کشور طالب‌ها اند. تفاوت فکری و تفاوت در روش‌های عملیاتی میان طالب و داعش اصلا قابل دید نیست و در واقع یکی است. وظیفه‌ای ماست که جنایت کار را پیدا کنیم که خواهیم کرد چنانچه هزاران تن آنها را در عقب میله‌های عدالت انداخته‌ایم».

از سوی دیگر، وزارت امور داخله افغانستان تایید کرد، در نتیجه یک حمله انفجاری شامگاه سه‌شنبه 2 ژوئن در داخل مسجد جامع «وزیر محمد اکبرخان» در شهر کابل مولوی ایاز نیازی خطیب این مسجد جان باخت.

طارق آرین سخنگوی این وزارت در توییتی نوشت، مولوی ایاز نیازی خطیب مسجد جامع وزیر محمد اکبرخان در نتیجه انفجار زخمی شده بود پس از آن جان باخت.

آرین اضافه کرد، مواد منفجره جاسازی شده در محوطه مسجد «وزیر محمد اکبرخان» در ناحیه دهم شهر کابل حوالی ساعت 7:25 دیشب انفجار کرد که در نتیجه دو نفر به شمول ایاز نیازی جان باختند و دو نفر دیگر زخمی شدند.

مسجد جامع «وزیر محمد اکبرخان» یکی از مساجد مشهور شهر کابل است که در مرکز این شهر در منطقه دیپلمات‌نشین موقعیت دارد که با ارگ ریاست جمهوری و قصر سپیدار چند صد متر فاصله دارد.

حمله انفجاری بر ایاز نیازی با واکنش‌های شدید روبه‌رو شده است و بیشتر چهره‌های مطرح افغانستان این حمله را شدیداً محکوم کردند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان این حمله را شدیداً محکوم کرده و آن را یک جنایت ضد بشری خوانده است.

غنی در اعلامیه‌ای نوشت: «حمله بر مساجد، تکایا، شفاخانه‌ها، افراد ملکی و تاسیسات عامه، جنایت ضد بشری است». وی به نهادهای مربوطه بخاطر بررسی همه‌جانبه این رویداد هدایت صادر کرد.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز در اعلامیه‌ای نوشت: «این حمله بزدلانه، دشمنی آشکار با دین مقدس اسلام، جامعۀ مذهبی و روحانی و تمام مردم افغانستان است و در هیچ کیش و آئینی جواز ندارد. ما از نهادهای مسوول می‌طلبیم که دربارۀ چگونگی روی‌داد شهادت مولوی نیازی تحقیق و نتایج آن را با مردم افغانستان شریک سازند».

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است و گروه طالبان دست داشتن در این حمله را رد کرده است.

گفتنی است که این حمله در شرایطی رخ داده که چهار روز پیش موتر حامل کارمندان تلویزیون خورشید نیز در ساحه «کلوله پشته» شهر کابل آماج یک حمله انفجاری قرار گرفت که در نتیجه دو کارمند این تلویزیون کشته و پنج تن دیگر زخمی شدند. گروه داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم