امضای موافقت‌نامه همکاری میان افغانستان، سعودی و کمشنری عالی سازمان ملل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت مالیه (دارایی) افغانستان شنبه 30 مه موافقت‌نامه همکاری با سفارت پادشاهی عربی سعودی در کابل و دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان در بخش بازگشت داوطلبانه مهاجرین افغان امضا کرد.

این وزارت با نشر اعلامیه‌ای نوشت، این موافقت‌نامه میان عبدالهادی ارغندیوال سرپرست وزارت مالیه افغانستان، جاسم محمد الخالدی سفیر پادشاهی عربی سعودی در کابل و کرولاین وین بیورن رئیس دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل برای پناهندگان در این کشور امضا شد.

در این اعلامیه آمده: «ارزش مجموعی این موافقت‌نامه مبلغ 30 میلیون دالر است که در چندین مرحله تطبیق می‌گردد، امروز (شنبه) موافقت‌نامه فاز اول به ارزش 10 میلیون دالر به امضا رسید که قرار است الی ختم 2021 مورد تطبیق قرار گیرد. مرحله نخست این موافقت‌نامه شامل ایجاد هفت مرکز صحی و کلینیک در 12 ولایت، اعمار 13 مکتب در هشت ولایت و تطبیق 11 پروژه کوچک و متوسط زیربنایی در ولایات مختلف کشور می‌باشد».

براساس این اعلامیه، این پروژه‌ها از طریق کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان در افغانستان تطبیق و خارج از چارچوب بودجۀ ملی و از طریق صندوق انکشافی پادشاهی عربی سعودی تمویل می‌شود.

وزارت مالیه افغانستان گفته است، این پروژه‌ها در بخش‌های بهترسازی وضعیت صحی، تعلیم‌وتربیه و امور زیربنائی برای مهاجرین افغان که دوباره به کشورش بازگشت می‌نمایند کمک می‌شود. فازهای بعدی آن که مبلغ 20 میلیون دالر است بعد از اکمال فاز اول در گام‌های بعدی تطبیق خواهد شد.

عبدالهادی ارغندیوال سرپرست وزارت مالیه افغانستان با ستایش از کمک و همکاری‌های کشور پادشاهی عربی سعودی در بخش‌های بازگشت دوباره مهاجرین افغان و مبارزه علیه ویروس کرونا گفت: «حکومت افغانستان نیز خواهان بازگشت آبرومندانۀ مهاجرین افغان به کشور می‌باشد و تلاش می‌نماید که برای ایشان زیربناهای لازم را تامین نماید».

ارغندیوال از کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان خواست که این پول‌ها را به صورت شفاف و مؤثر به مصرف برساند.

در همین حال، جاسم محمد الخالدی سفیر پادشاهی عربی سعودی در کابل گفت: «افغانستان یکی از کشورهای دوست ما می‌باشد و ما خرسند هستیم که این کشور را کمک می‌نمائیم. ما خواهان یک افغانستان با ثبات و مرفه بوده و کمک‌های ما در چندین بعد با افغانستان ادامه داشته و کمک امروز ما بخاطر بازگشت باعزت مهاجرین افغان به کشور صورت گرفته است».

از سوی دیگر، کرولاین وین بیورن رئیس دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل برای پناهندگان در افغانستان می‌گوید، این پول را به صورت مؤثر و شفاف به مصرف رسانیده و گزارش فعالیت‌ها و کارکردهایش را را به حکومت افغانستان و پادشاهی عربی سعودی ارائه نماید.

گفتنی است که سازمان بین‌المللی مهاجرت اعلام کرده که از اول ماه ژانویه الی 23 مه امسال 295 هزار و 828 مهاجر افغان از کشورهای ایران و پاکستان به افغانستان بازگشت کرده‌اند و این روند ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید