افغانستان؛ تاکید نبیل بر ادعاهایش در مورد زندگی مجلل عضو گروه طالبان در قطر ‌

نبیل: اگر طالبان این ادعایم را رد می‌کنند بیایند ثابت بسازند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رحمت‌الله نبیل رئیس سابق ریاست امنیت ملی افغانستان یکبار دیگر بر ادعاهایش در مورد زندگی مجلل ملا عبدالمنان برادر ملا عمر رهبر پیشین طالبان در قطر و حقوق پنجاه هزار ریالی (پول قطر) او تاکید کرد.

رحمت‌الله نبیل شنبه 23 مه 2020 در صفحه رسمی فیسبوکش ادعا کرده بود که ملامنان برادر ملا عمر رهبر پیشین طالبان است و ماهانه پنجاه هزار (ریال قطرى) دريافت می‌کند و در یک ویلای گران‌قیمت با خانواده‌اش در منطقه‌ی به نام «رایان» در قطر زندگی دارد.

پس نشر این خبر از سوی العربیه در شبکه‌های اجتماعی، صفحه‌ای به اسم «شوون افغانی» که به گفته نبیل «صفحه طالبان است»، این ادعاهای رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان را رد کرد، مدتی پس از آن، نبیل در صفحه رسمی فیسبوکش نوشت: «من از اين جواب طالبان متعجب نشدم، چون آنها بخاطر مشروعيت‌بخشیدن به جنگ نارواى‌شان زیر نام جهاد، اطفال يكروزه را در آغوش مادرشان به‌نام جاسوسان_امريكا با شلیک مرمى، انفجار و انتحار می‌کشند. من پنج‌سال پیش، از رياست‌عمومی امنيت استعفا دادم و هميشه بحیث یک افغان پهلوى مردمم ايستاده‌ام. گذشته ازین، می‌خواهم خیلی صریح و روشن به طالبان در سه مورد چلنج ‌دهم».

نبیل در ادامه نوشت: «من با 100٪؜ یقین می‌گویم و آنرا ثابت ساختم كه ملامنان برادر ملاعمر رهبر متوفی طالبان است و ماهانه به‌همين مقدار پول از آدرس امریکا بدست می‌آورد. اگر طالبان اين ادعاىم را رد می‌کنند، بيايند ثابت بسازند».

رئیس سابق ریاست امنیت ملی افغانستان نوشت: «العربيه می‌تواند از طریق منابع‌ و همکاران‌شان در مورد صحت و ثقم همین ادعا با طالبان در قطر، کویته و پشاور تماس بگيرند. اگر من نادرست ثابت شدم (كه منحيث يک افغان وطندوست به خود باور دارم) من از طالبان معذرت خواهم خواست. اگر درستی ادعایم ثابت شد، در آنصورت طالبان باید از مردم افغانستان معذرت بخواهند».

قابل ذکر است که صفحه‌ای توییتری که این ادعاها را رد کرد، ادعا کرده که رحمت‌الله نبیل جاسوس آمریکا است اما نبیل این ادعاها را رد کرده و گفت، طالبان در قطر همواره با آمریکایی‌ها ملاقات کرده و ار آنها پول بدست می‌آورند.

او فزود: «به من اتهام جاسوس امريكا بودن را می‌زنند، باید اين ادعاى‌ بی‌اساس‌شان را ثابت بسازند و اگر ثابت ساخته نتوانستند باز هم باید معذرت بخواهند. طالبان در پايگاه نظامى امريكا در قطر به‌گونه‌ی دوامدار حضور به هم می‌رسانند و با آنها ملاقات می‌نمایند و از آنها پول بدست مياورند، از داشتن روابط‌شان با سازمان‌های استخباراتی (آى.اس.آى پاكستان) و (سپاه پاسداران ايران) افتخار می‌نمایند».

او در اخیر تاکید کرد: «مردم جهان و افغانستان به درستی می‌دانند كه كى‌ها جاسوس و كى‌ها براى منافع ديگران منحيث گروه نيابتى می‌جنگند؟! خدایا تو گمراهان را هدایت بفرما».

قبل از این نیز در سپتامبر 2019 صدیق صدیقی سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان در یک نشست خبری، حضور رهبران طالبان در قطر را «ماه عسل» عنوان کرده و گفته بود، این پروسه باید ختم شود.

اتهام ایران به حمایت از طالبان

پیش از این نیز امریکا و نیز برخی از مقام‌های افغان از روابط نزدیک طالبان با ایران و حمایت مالی و نظامی تهران از این گروه پرده برداشته بودند.

عبدالوهاب وردک، فرمانده سابق نیروهای هوایی افغانستان به تاریخ 8 ژانویه 2020 به شبکه «طلوع نیوز» گفته بود، دولت ایران به طالبان کمک نظامی می‌کند و جنگجویان این گروه را در مشهد آموزش نظامی می‌دهد.

وردک اضافه کرد، دولت ایران با طالبان روابط نزدیک دارد، جنگ‌های که در غرب افغانستان به خصوص در ولایت فراه است، سلاح‌های ایرانی دیده شده که به طالبان کمک کردند و جنگجویان طالبان در مشهد ایران آموزش نظامی می‌گیرند.

در همین حال، مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا 7 ژانویه 2020 در نشست خبری در شهر واشنگتن اعلام کرد، دولت ایران مخالف روند صلح در افغانستان است. پمپئو تاکید کرد، دولت ایران با گروه طالبان به شمول شبکه حقانی و ملا دادالله رابطه دارد. اما مقام های ایرانی همواره چنین اتهامات را رد کرده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید