استقبال خلیلزاد از اعلام آتش‌بس سه روزه طالبان با دولت افغانستان در ایام عید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان یک‌شنبه 24 مه از اعلام آتش‌بس سه روزه طالبان با حکومت افغانستان در ایام عید استقبال کرد.

خلیلزاد در توییتی نوشت: «ما از تصمیم آتش‌بس طالبان در ایام عید و هم‌چنان از اعلان آتش‌بس متقابل حکومت افغانستان استقبال می‌کنیم».

Advertisement

خلیلزاد تاکید کرده که گام دیگر از جمله رهایی زندانیان باقی‌مانده هردو طرف براساس امضای توافق‌نامه صلح، برنگشتن به سطح بلند خشونت‌ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین‌الافغانی باید فوراً دنبال شود.

وی تاکید کرده که این یک فرصت مهم است و نباید از دست برود و آمریکا سهم خود را برای کمک انجام خواهد داد.
از سوی دیگر، گروه طالبان شامگاه شنبه 23 مه از افرادش خواست در سه روز عید آتش‌بس است علیه حکومت افغانستان حملاتی را انجام ندهند.

طالبان در اعلامیه‌ای از افرادش خواست در سه روز عید از حالت تعرضی به حالت دفاعی قرار گیرند در مناطق تحت کنترل دولت افغانستان نروند.

دولت افغانستان نیز از این اقدام گروه طالبان استقبال کرده و اعلام آتش‌بس کرده است. محمداشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان عصر روز شنبه، 23 مه، در یک پیام کوتاه نوشت: «من به‌ حیث سرقوماندان اعلای قوای مسلح به نیروهای امنیتی و دفاعی هدایت می‌دهم که در سه روز عید آتش‌بس کنند و تنها هنگام حملۀ طالبان، عمل متقابل انجام دهند.»

گفتنی است که روزهای اخیر درگیری‌ میان نیروهای امنیتی افغان و طالبان در مناطق مختلف افغانستان افزایش یافته بود و سازمان ملل متحد نیز با ابراز نگزانی از افزایش تلفات غیرنظامی در ماه آوریل امسال از تمام گروه‌های درگیر خواست که جنگ را فوری متوقف کنند و مذاکرات صلح بین‌الافغانی را آغاز نمایند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم