«طالبان در ماه رمضان 146 غیرنظامی را در افغانستان کشتند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان به تازگی اعلام کرد که در جریان ماه رمضان، 146 غیرنظامی از سوی طالبان کشته شده و 430 تن دیگر در این ماه زخمی شدند.

جاوید، فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان شنبه 23 مه 2020 در صفحه توییترش نوشت، 430 غیرنظامی در 30 ولایت کشور در ماه رمضان کشته شده‌اند، قربانیان حملات اخیر، زنان و کودکان نیز شامل اند.

اخیرا در حملات در ولایات مختلف افغانستان، صدها تن جان باخته و زخمی شدند، در حمله روز 18 مه در مرکز شهر ولایت غزنی هفت نفر کشته شدند و 40 نفر دیگر زخم برداشتند. همچنان در نتیجه یک حمله انفجاری سه‌شنبه 19 مه در ولایت کندز دو نفر کشته و 18 نفر دیگر زخمی شدند.

قبل از آن نیز، سه مهاجم مسلح بامداد 12 مه بر شفاخانه صد بستر دشت برچی کابل حمله کردند و پس از چهار ونیم ساعت درگیری با نیروهای امنیتی افغان کشته شدند. در نتیجه این حمله 13 نفر کشته و 15 نفر دیگر زخمی شدند که زنان، نوزادان و کودکان نیز آن بودند.

از سوی دیگر، در نتیجه یک حمله انتحاری در همان روز (سه‌شنبه 12 مه) به یک مراسم تشییع جنازه در ولایت ننگرهار 24 نفر کشته شدند و 68 نفر دیگر زخم برداشتند.

نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل سه‌شنبه 19 مه از افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان شدیداً ابراز نگرانی کرده گفت، گروه‌های درگیر در این کشور باید جنگ را فوری متوقف کنند.

هرچند گروه طالبان تاکید کردند که در حملات اخیر در کابل و ننگرهار دست نداشتند و خواهان بررسی جدی، شفاف و بی‌طرفانه‌ی این حملات شدند اما دولت افغانستان طالبان را عامل این حملات و کشته شدن غیرنظامیان می‌دانند.

این در حالی است که یوناما یا نمایندگی سازمان ملل متحد چندی قبل با نشر اعلامیه‌ای تاکید کرد، با وجود افزایش شمار تلفات غیرنظامی و عدم احترام به قوانین بین‌المللی بشردوستانه مبنی بر حفاظت از افراد غیرنظامی، باید تمام طرف‌های درگیر در افغانستان جنگ را فوری متوقف و بر آغاز مذاکرات صلح بین‌الافغانی مجدداً تمرکز کنند.

در این اعلامیه آمده بود، آمار ابتدایی یوناما نشان دهنده روند تشدید تلفات افراد ملکی در ماه آوریل امسال از اثر عملیات‌هایی که از سوی طالبان و نیروهای امنیتی افغان صورت گرفته، می باشد. هم‌چنان نگرانی‌های جدی در مورد سطح خشونت در نیمه اول ماه مه امسال، به شمول حملات اخیر که مسئولیت‌اش را شاخه خراسان گروه داعش به عهده گرفت، وجود دارد.

براساس این اعلامیه، طالبان در ماه آوریل مسئول 208 مورد تلفات افراد غیرنظامی بوده اند که افزایش 25 درصدی در مقایسه با اپریل 2019 و سطح مشابه در مارس 2020 را نشان می‌دهد. شمار تلفات افراد غیرنظامی که به نیروهای امنیتی افغان در ماه اپریل 2020 نسبت داده شده است، 172 فرد ملکی می‌باشد، که در مقایسه با اپریل 2019 میلادی، 38 درصد و در مقایسه با مارچ 2020 میلادی، 37 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید