آهنگ آوازخوان زن افغان بازهم جنجالی شد

برخی شهروندان افغان: هیچ کس حق پاره کردن بیرق افغانستان را ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آریانا سعید یکی از آوازخوانان معروف افغانستان به تازگی در آهنگی جدیدش که ویدیوی آن 20 مه 2020 به بازار آمد، بازهم میان شهروندان افغان جنجال برپا کرد.

در ویدیوی این آهنگ دیده می‌شود، دو تن که صورت‌شان مشخص نیست بیرق (پرچم) افغانستان را پاره می‌کنند، این ویدیو واکنش‌های تندی برخی شهروندان افغانستان را در پی داشت اما از سوی دیگر، برخی شهروندان از این آواخوان حمایت کردند.

یکی از کاربران افغان در واکنش به این ویدیو در فیسبوک نوشته است: «این بیرق جانم است، هرکس توهین کند به این بیرق دشمن من است دشمن افغانستان است، هزاران جوان بخاطر دفاع این بیرق شهید میشه، هر رقاصه‌گری می‌کنید لطفا همرای بیرق کار نداشته باشید».

اکرم عسکریار یکی دیگر از کاربران افغان در فیسبوک نوشت: «هرکس به پرچم سه رنگ ما توهین کند. به پدر، مادر، خود توهین می‌کند».

همچنان احمد کاربر افغان دیگر نوشت: «ای وای بحال ما مردم که امروز یک زن بداخلاق بخاطر مشهور ساختن آهنگ خود به تاریخ، مذهب و فرهنگ کشور ما بی احترامی می‌کند».

از سوی دیگر برخی از علاقه‌مندان این آوازخوان آهنگ او و ویدیواش را عالی عنوان کرده و گفتند، «منظور هنرمند نشان دادن نفاق در داخل کشور است».

فهیم کاکر‌ یکی از طرفداران این آوازخوان نوشت: «شعر را بفهم كه چی معنا دارد باز انتقاد كن».

ترانه بهروز یک کاربر افغان دیگر نوشت: «به بيرق توهين نكرده منظور اش از اشخاص كه در دو طرف بيرق استن و هر كدام به طرف خود مي‌كشانه و باعث تفرقه، تعصب و خرابی وطن ما ميشه است».

قبل از این نیز، چندین بار لباس‌ها، صحبت‌ها و کنسرت‌های این هنرمند افغان جنجالی شده بود. در آگوست 2017 با وجود موانعی که سر راه برگزاری کنسرت او در افغانستان وجود داشت، کنسرت این هنرمند در کابل برگزار شد. این کنسرت که با موجی از مخالفت‌های عالمان دینی روبه‌رو شده بود، بر خلاف میل و خواست این عالمان دین، 19 آگوست 2017، همزمان با جشن استقلال افغانستان در هوتل انترکانتیننتال کابل برگزار شد.

او همچنان در آوریل 2019 در ویدیویی زنده فیسبوک در جواب دختری که او را بی‌حجاب خوانده بود گفت: « خدا به من از شما نزدیکتر است، من نماز می‌خوانم و وضو هم دارم، اگر حجاب نمی‌کنم اما تمیز هستم مثل برخی‌ها نیستم که حجاب دارند اما مثل خر بوی بد می‌دهند».

این گفته‌های آریانا سعید واکنش‌هایی زیادی را در پی داشت، فرشته کوهستانی یکی از فعالان مدنی و رئیس جنبش زنان کاپیسا در افغانستان خطاب به این آوازخوان گفت: «تو یک زن بی‌هیا و رقاصه هستی، چرا در مورد سیاست، حجاب و اجتماع صحبت می‌کنی».

این فعال مدنی افغانستان، گفته‌های آریانا سعید در مورد حجاب زنان افغان را «توهین آمیز» خوانده و گفت، یک «رقاص» حق اظهار نظر در مورد حجاب را ندارد.

او از حکومت افغانستان و وزارت اطلاعات و فرهنگ این کشور انتقاد کرده و گفته بود: «نمی‌دانم حکومت فاسد ما چرا می‌گذارد چنین انسان‌ها به افغانستان بیایند و وزیر صاحب اطلاعات و فرهنگ که خواب است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید