توافقنامه سیاسی میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله امضا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان بعد از ظهر یکشنبه 17 مه تایید کرد، توافقنامه سیاسی میان رئیس جمهوری محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله امضا شد.

صدیقی در توییتی نوشت: «دقایق پیش، توافقنامه‌ی سیاسی میان محمد اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، به امضا رسید. بربنیاد این توافقنامه، داکتر عبدالله عبدالله ،ریاست شورای عالی مصالحه‌ی ملی را به عهده می‌گیرد و اعضای تیم‌اش در کابینه مشارکت خواهند داشت».

براساس این توافقنامه سیاسی، محمد اشرف غنی برای پنج سال آینده به عنوان رییس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله به عنوان رئیس شورای عالی مصالحه ملی این کشور فعالیت می‌کنند.

گفتنی است که نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری 2019 افغانستان به تاریخ 18 فوریه 2020 اعلام و براساس آن محمد اشرف غنی برنده انتخابات و رئیس جمهوری این کشور اعلام شد. اما عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی وی نتیجه این انتخابات را نپذیرفت و ادعا کرد، براساس آرای پاک و بایومتریک شده، برنده انتخابات است و حکومت همه شمول تشکیل می‌دهد.

هم‌چنان، مراسم‌های تحلیف محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله به تاریخ 9 مارس 2020 به‌گونه جداگانه در کابل برگزار شد.

قابل یادآوری است که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال 2014 نیز میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله جنجالی شده بود که با میانجی‌گری آمریکا «حکومت وحدت ملی» تشکیل شد که براساس آن محمد اشرف غنی به عنوان رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله به عنوان رئیس اجرایی این کشور اعلام شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید