افغانستان؛ اعلام نتیجه بررسی‌ هیأت دولت در مورد غرق شدن مهاجرین افغان در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد حمید طهماسی رئیس هیأت تحقیق دولت افغانستان گزارش ابتدایی در مورد ادعای غرق شدن مهاجرین افغان توسط مرزبانان ایرانی را به تازگی از طریق «ویدئو کنفرانس» به محمد اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور ارائه کرد.

براساس خبرنامه‌ای ارگ ریاست جمهوری افغانستان، طهماسی گفت: «این حادثۀ بر اساس اسناد، مدارک، شواهد، ویدیوها، تصاویر و اقرار متضرر از نگاه تخنیکی، مسلکی و حقوقی و هم‌چنان بر مبنای اسناد، کنوانسیون‌ها، لوایح و فیصله‌های بین‌المللی بررسی شده است و با جانب ایران نیز در این زمینه بحث‌های صورت گرفته و ادامه دارد.»

طهماسی اضافه کرد: «در حادثۀ مذکور از جملۀ 46 تن، به تعداد 12 تن آن شهید، 17 تن مفقود و 17 تن دیگر آن نجات داده شده اند که باشندگان ولایات هرات و فاریاب اند که گزارش یافته‌ها و اجراات خویش را از طریق دفتر شورای امنیت ملی به مقام عالی ریاست جمهوری شریک خواهند کرد».

در همین حال، مولوی محمدجان میرزایی به نمایندگی از خانواده قربانیان این حادثه گفت، عاملان این رویداد باید به دادگاه بین‌المللی کشانده شوند.

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد: «این غم مشترک همۀ ماست و برای همیش در خاطره و حافظۀ تاریخی ملت ما جای خواهد داشت. موضوع متذکره در مطابقت به اصول و قوانین بین‌المللی تعقیب می‌گردد و وزارت امور خارجه و دفتر شورای امنیت ملی برعلاوۀ بررسی تمام ابعاد این موضوع، شرایط رفت‌وبرگشت به ایران را بیشتر اصولی، قانونی و قابل پیش بینی خواهند ساخت».

گفتنی است که مرزبانان ایرانی 50 تن از کارگران افغان را بعد از شکنجه و دشنام به رودخانه هریرود انداختند.

هرچند هیأت‌های کابل – تهران به‌گونه مشترک این حادثه را بررسی می‌کنند، شواهد و ویدیوهای آن نیز موجود است، اما مقام‌های ایرانی همواره این حادثه را رد کرده و می‌گویند، این یک ماجرای «دروغ» و ساختگی است.

سحام نیوز شنبه 16 مه نوشت، 250 تن از اساتید دانشگاه و فعالان سیاسی، مدنی و حقوق بشری ایرانی داخل و خارج از ایران طی بیانیه‌ای فاجعه جنایت‌ بار علیه مهاجران افغان در مرز دو کشور را محکوم کرده و از آن اظهار شرمساری کرده اند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «تاسفبار است که ظلم و جنایتی که هر از چندی در مرزهای غربی کشورمان نسبت به کولبران کرد ایرانی تکرار می‌شود این بار در مرزهای شرقی کشور نسبت به مهاجران مظلوم افغانستانی اعمال گردیده است».

در ادامه این بیانیه ذکر شده: «ما جمعی از فعالان سیاسی، مدنی و حقوق بشری ایرانی از داخل و خارج از کشور، از گرایشات مختلف فکری و سیاسی؛ این جنایت ضدانسانی نسبت به شهروندان زحمتکش کشور همسایه مان افغانستانِ را محکوم می‌کنیم و از اینکه مرزبانان کشورمان چنین رفتار شرم آوری را مرتکب شده‌اند به شدت متاسفیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید