مهاجمان مسلح چگونه به شفاخانه (بیمارستان) دشت برچی کابل حمله کردند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روزنامه «هشت صبح» نوشت، ساعت 9 صبح است و مردم بدون کدام واهمه‌ای به دنبال کار و کاسبی‌شان برآمده‌اند. شماری نیز برای این‌که مشکل صحی دارند، به شفاخانه صد بستر دشت برچی کابل افغانستان مراجعه کرده‌اند. در این میان شماری در انتظارخانه شفاخانه در نزدیک درب وردی منتظر‌ اند تا وارد شفاخانه‌ شوند.

لحظه‌ای نمی‌گذرد که موتری نوع سراچه در نزدیکی شفاخانه بریک می‌زند و مردی جوان با لباس نظامی و وسایل مجهز از موتر پیاده می‌شود.

بدون آن‌که توجهی را جلب کند، به طرف شفاخانه حرکت می‌کند. پیش از این‌که در نزدیکی دروازه شفاخانه برسد، «گاد» کلاشنیکوفش را می‌کشد و بر شماری که در پیش درب ورودی شفاخانه‌ منتظر بودند، گلوله‌باری می‌کند.

محافظان که مسوول تلاشی مراجعه‌کننده‌گان بودند، پا به فرار می‌گذارند و مهاجم بدون کدام ممانعت داخل شفاخانه می‌شود. این مهاجم پس از ورود به داخل شفاخانه، هر آن‌چه در پیش‌رویش می‌یاید شلیک می‌کند و خودش را به بخش نسایی ولادی(زایشگاه) شفاخانه می‌رساند. در این بخش تا رسیدن نیروهای امنیتی با خاطری جمع به تیراندازی‌اش ادامه می‌دهد و شماری از زنانی که تازه ولادت کرده بودند را زیر آتش گلوله می‌گیرد.

هرچند مقام‌های امنیتی افغانستان شمار این مهاجمان را سه نفر گفته‌اند، اما مردمان محل و شاهدان عینی این رویداد می‌گویند که مهاجم یک نفر بوده و توانست بدون کدام ممانعت، وارد شفاخانه شود. این مهاجم در حدود پنج ساعت با نیروهای امنیتی به درگیری می‌پردازد.

نیروهای امنیتی برای‌ این‌که غیرنظامیان گیرمانده در شفاخانه را نجات دهند، با دقت تمام حمله را مهار می‌کنند. نیروهای امنیتی پس از پنج ساعت درگیری می‌توانند بیش از 100 نفر به شمول سه کارمند داکتران(پزشکان) بدون مرز را نجات دهند و فرد مهاجم را از پای در‌آورند.

وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان اعلام کرد که در این رویداد 24 نفر کشته شدند و 16 نفر دیگر زخم برداشتند که نوزادان، کودکان و زنان شامل قربانیان این رویداد بودند.

در این حمله شماری از نوزدان که تازه متولد شده‌ بودند، به شفاخانه‌های صحت طفل و اتاترک منتقل شده‌اند. شماری از خانواده‌ها به جست‌وجوی این نوزادان بر‌آمده‌اند.

در همین حال سخی‌داد بشردوست رییس شورای صحی شفاخانه 100 بستر دشت برچی می‌گوید که این نوزادان به دلیل این‌که در حمله مهاجم مسلح آسیب نبینند، به شفاخانه‌های اتاترک و صحت طفل انتقال داده شده‌اند.

هم‌چنان، جنت‌گل عسکرزاده سرطبیب شفاخانۀ اطفال آتاترک در کابل به رادیو «سلام وطندار» گفته است، 20 نوزاد به این شفاخانه آورده شده که از این میان تنها مادر پنج تن آنان زنده اند و متباقی همه کشته شده‌اند. در این حمله خانم‌های کشته شدند که در حال ولادت یا هم در انتظار ولادت بودند.

گفتنی است که شفاخانه صد بستر دشت برچی یک شفاخانه دولتی است که شماری از پزشکان بدون مرز نیز در این شفاخانه کار می‌کنند.

این حمله با واکنش‌های سخت داخلی و خارجی روبه‌رو شد. محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان به نیروهای امنیتی افغان دستور داد که از «حالت دفاعی فعال» به «حالت تعرضی» در برابر طالبان و دیگر گروه‌های «تروریستی» قرار گیرند.

گروه داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت. طالبان با نشر اعلامیه‌ای نوشت که حمله به شفاخانه صد بستر دشت برچی کابل کاری این گروه نیست.

اما وحید عمر مشاور رئیس جمهوری افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «جنایتی که در دشت برچی کابل، علیشنگ لغمان و ښیوه ننگرهار شد، نابخشودنی و فراموش ناشدنی است. به کسانی که طالب را غیر از یک گروه وحشی و آدم‌کش قراردادی می‌شناسند و تلاش دارند به آن‌ها پالان نو بپوشانند، متاسف استم. طالب و داعش سگ زرد و شغال استند؛ با هم برادر و برابر».

همچنان دفتر شورای امنیت ملی افغانستان در اعلامیه‌ای نوشت: «تعهد و حسن نیت دولت جمهوری اسلامی افغانستان مبنی بر آوردن صلح واضح بوده اما طالبان افغان‌کشی، خون‌ریزی و قساوت را با حملات‌شان در اماکن عامه و مراسم دینی و سنتی که اطفال، زنان، ریش سفیدان، مریضان و داکتران می‌باشند خلاف تمام موازین دینی، انسانی و حقوق بشری ادامه دادن که این حمله‌ جنایت‌کارانه تروریستی را شدیداً تقبیح می‌نمایم».

این حمله خونین و مرگبار بامداد سه‌شنبه 12 مه 2020 به شفاخانه صد بستر دشت برچی در غرب شهر کابل رخ داد. پس از این حمله فعالیت پزشکان بدون مرز در بخش زایشگاه این شفاخانه به حالت تعلیق درآمد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم