طالبان بار دیگر دست داشتن در حملات اخیر کابل و ننگرهار را رد کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گروه طالبان ‌بار دیگر تاکید کردند که در حملات اخیر در کابل و ننگرهار دست نداشتند و خواهان بررسی جدی، شفاف و بی‌طرفانه‌ی این حملات شدند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان امروز جمعه 15 مه 2020 در اعلامیه‌ای که در صفحه تویتترش نشر کرد، گفته است: «ما می‌خواهیم که در مورد این حملات، بررسی جدی، شفاف و بی‌طرفانه صورت گیرد، تا از چهره‌های سیاه عاملان این جنایت‌ها، پرده برداشته شود و آن‌ها به جدیت محاسبه شوند. حلقات مغرض در حکومت افغانستان در این حملات دست داشتند و این جنایت را با مشوره‌ی مشترک، برای بدنامی امارت، طرح و عملی کردند».

در این اعلامیه طالبان آمده است: «حمله بر مراکز صحی، جنازه‌ها و تأسیسات عامه در پالیسی‌شان جا ندارد. به گفته‌ی او، در شفاخانه‌ی صدبستر دشت برچی هیچ هدف نظامی وجود نداشت و آنان در حمله به این شفاخانه دست ندارند».

سه مهاجم مسلح بامداد سه‌شنبه 12 مه بر شفاخانه صد بستر دشت برچی کابل حمله کردند و پس از چهار ونیم ساعت درگیری با نیروهای امنیتی افغان کشته شدند. در نتیجه این حمله 13 نفر کشته و 15 نفر دیگر زخمی شدند که زنان، نوزادان و کودکان نیز آن بودند.

از سوی دیگر، در نتیجه یک حمله انتحاری در همان روز (سه‌شنبه 12 مه) به یک مراسم تشییع جنازه در ولایت ننگرهار 24 نفر کشته شدند و 68 نفر دیگر زخم برداشتند.

محمداشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در یک پیام تصویری، عصر سه‌شنبه 12 مه به نیروهای امنیتی این کشور دستور داد تا از حالت «دفاع فعال» خارج شوند و حالت «تعرضی» در برابر طالبان و دیگر گروه‌های «تروریستی» اختیار کنند. در این پیام تصویری، محمد اشرف غنی از نیروهای امنیتی افغان خواست تا عملیات‌شان را در مقابل طالبان آغاز کنند.

در این ویدیو رییس جمهوری افغانستان در پیوند به حمله‌ها در شهر کابل، ننگرهار و لغمان، گفت که با وجود خواست مکرر مردم و حکومت افغانستان، جامعه جهانی و عالمان دینی، گروه طالبان تن به آتش‌بس نداده و حملات خود را شدت بخشیده‌اند.

او افزود که به نیروهای امنیتی دستور می‌دهد تا برای دفع حملات و تهدیدات گروه‌های «تروریستی» و گروه طالبان، بار دیگر آرایش تعرضی در برابر طالبان اختیار و عملیات‌شان را آغاز کنند.

صدیق صدیقی، سخنگوی ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان نیز یک روز پس از این حملات، در یک نشست خبری گفت که طالبان با انکار از دست‌داشتن در این حملات نمی‌تواند خود را برائت دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید