تظاهرات باشندگان ولایت غور افغانستان به خشونت کشیده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقام‌های ولایت غور در غرب افغانستان تایید کردند، در پی خشونت در تظاهرات روز شنبه 9 مه در این ولایت دو نفر کشته شدند و پنج نفر دیگر زخم برداشتند.

به گزارش روزنامه «هشت صبح» غلام‌ناصر خاضع والی غور گفت، به دنبال خشونت و پرتاب سنگ از سوی تظاهرکننده‌گان، نیروهای امنیتی برای پراکنده کردن آنان اقدام به شلیک کرده و در نتیجه دو تن کشته و پنج تن دیگر زخمی شدند.

در همین حال، شاهدان رویداد می‌گویند، گروهی از ساکنان ولایت غور در اعتراض به توزیع غیرعادلانه‌ کمک‌های خیریه یک نهاد غیردولتی، در نزدیکی ساختمان ولایت، دست به اعتراض زدند و سپس به سمت فرماندهی پولیس غور حرکت کردند.

برخی از شاهدان این رویداد مدعی اند، در جریان تظاهرات، چهار تن به شمول یک فعال رسانه‌ای کشته و 12 تن دیگر زخمی شدند. نصیراحمد، از ساکنان غور، که جریان درگیری را از نزدیک مشاهده کرده است، تأکید دارد که نیروهای پولیس بر معترضان گلوله‌باری کرده‌اند.

اما مقام‌های محلی ولایت غور می‌گویند، نیروهای امنیتی برای دفاع از خودشان شلیک کرده‌ و در میان معترضان، برخی مخالفان تفنگ‌دار دولت، با جنگ‌افزارهای گرم، حضور داشتند و به سمت نیروهای امنیتی شلیک کرده‌اند.

از سوی دیگر، وزیر نورانی فعال مدنی ولایت غور رهبری شورای نظامی این ولایت را به ناتوانی در کنترل اوضاع متهم کرده گفت، خشونت و درگیری میان نیروهای امنیتی و معترضان، پذیرفتنی نیست.

گفتنی است که این حادثه در شرایطی رخ داده که به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا قیود گشت‌وگذار در شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور شدت یافته است که این کار باعث ایجاد مشکلات اقتصادی برای کارگران روزمزد و افراد بی‌بضاعت شده است.

از جانب دیگر، حکومت افغانستان برای رسیدگی به نیازمندان در ایام قرنطینه و ماه رمضان روند توزیع نان را آغاز کرد که قرار است این روند در تمام ولایت‌های این کشور عملی شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید