افغانستان: در اجساد بدست آمده در مرز ایران نشانه‌های شکنجه دیده می‌شود

محمد اشرف غنی یک هیات 10 نفری را برای بررسی کشته شدن این مهاجرین تعیین کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالغنی نوری ولسوال (فرماندار) ولسوالی گلران ولایت هرات در غرب افغانستان به تازگی به خبرگزاری فرانسه گفت، اجساد مهاجرین افغان در مرز ایران به دست آمده نشانه‌های شکنجه و لت‌وکوب دیده می‌شود.

نوری اضافه کرد: «ازجمله 55 مهاجر افغان که به زور در رود خانه غرق شده بودند، تنها جسد 18 تن آنان تا حال پیدا شده است. در اجساد به دست آمده نشانه‌های لت‌وکوب و شکنجه دیده می‌شود».

وی ادامه داد: «براساس گفته‌های نجات یافتگان و نشانه‌های روی اجساد، قربانیان ابتدا توسط کیبل برق لت‌وکوب شده و بعداً با اجبار سلاح مجبوربه خیز به رودخانه شده اند».

در همین حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در اعلامیه‌ای نوشت: «بر اساس گفتگو با مقام‌های محلی و نجات‌یافتگان، به تاریخ دوازدهم ثور/اردیبهشت، نیروهای امنیتی ایران شماری از مهاجران افغان جویای کار را که می‌خواستند وارد خاک ایران شوند، در منطقه کاریز الیاس ولسوالی گلران ولایت هرات (هم‌مرز با ایران)، دستگیر و پس از ضرب و شتم و شکنجه، وادار به عبور از رودخانه هریرود می‌کنند، که در نتیجه، شماری از آنها غرق شده‌اند و شماری دیگر خود را نجات داده‌اند».

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان طی حکمی یک هیات حقیقت یاب ده نفری را به ریاست محمد حمید طهماسی سرمفتش فرماندهی نیروهای مسلح این کشور تعیین کرده تا موضوع جان باختن مهاجرین افغان در مرز ایران را به صورت همه جانبه و عمیق بررسی نماید.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان جمعه 8 مه با نشر اعلامیه‌ای نوشت، در این هیات نمایندگان وزارت‌های داخله، دفاع، خارجه، مهاجرین، ریاست عمومی امنیت ملی، مقام ولایت هرات، شورای ولایتی هرات و قول اردوی 207 ظفر شامل اند.

گفتنی است که 57 کارگر افغان توسط مرزبانان ایرانی بامداد شنبه 2 مه امسال پس از شکنجه و دشنام به رودخانه هریرود انداخته شدند که در نتیجه 23 کارگر جان باختند.

اما عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران چهارشنبه 6 مه یکبار دیگر ادعای شکنجه و به آب انداختن مهاجرین افغان توسط مرزبانان ایرانی را تکذیب کرد. وی گفت، ایران آماده همکاری مشترک با افغانستان برای بررسی این رویداد است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید