افغانستان؛ خلیلزاد در دیدار با اعضای گروه طالبان خواهان آتش‌بس شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در دیدار با اعضای گروه طالبان در هند، خواهان آتش‌بس در افغانستان شد.

زلمی خلیلزاد در دیدار با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان خواهان کاهش خشونت و پذیرش «آتش‌بس بشردوستانه» برای مدیریت بهتر مبارزه با ویروس کرونا در افغانستان شد.

خلیلزاد پنجشنبه شب 7 مه 2020 در توییترش نوشت: «دیشب ملاقات طولانی با ملا برادر و تیم‌اش در دوحه داشتم. ما خواهان پیش‌رفت در شماری از مسایل شدیم: کاهش خشونت، آتش‌بس برای امور بشری همان‌گونه که جامعه جهانی خواسته است تا زمینه همکاری برای مدیریت بهتر آفت COVID-۱۹ در افغانستان فراهم گردد، تسریع رهایی زندانیان هر دو طرف، اقدامات لازم برای آزادی شهروند ایالات متحده مارک فریریچس، حمایت منطقه‌ای و جهانی برای پروسه صلح افغانستان، و حرکت هر چه زودتر به سوی مذاکرات بین الافغانی.»

قبل از این نیز دولت افغانستان چندین بار از گروه طالبان خواست تا برای مبارزه با ویروس کرونا، آتش‌بس کنند. این گروه اما آتش‌بس را قبول نکرده و بر ادامه جنگ تاکید کرد. گفتنی است که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در پیامی به مناسبت ماه رمضان نیز از گروه طالبان خواست به حرمت این ماه آتش‌بس کنند، اما طالبان این درخواست را رد کردند.

همچنان صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان 26 آوریل 2020 در صفحه رسمی توییترش با انتقاد از ادامه حملات طالبان در ماه رمضان نوشت: «دولت افغانستان به هدف قطع جنگ و تامین صلح در کشور به پیشنهاد کاهش خشونت‌ها و‌آغاز گفت‌وگوهای صلح با جانب طالبان لبیک گفت وتمام اقدامات لازم به شمول، ایجاد تیم مذاکره کننده برای آغاز گفت‌وگوهای مستقیم و صدور فرمان رهایی بخشی از جنگجویان طالب را عملی ساخت.»

او نوشت: «افزایش حمله‌های اخیر طالبان بالای مردم و نیروهای امنیتی کشور در روز‌های پسین، اما نشان داد که طالبان نه تنها به کاهش خشونت‌ها پابند نیستند؛ بل که به خشونت‌های شان در برابر مردم و دولت افغانستان ادامه می‌دهند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید