عضو پارلمان افغانستان: کار مرزبانان ایرانی با کارگران افغان جنایت نابخشودنی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عبدالستار حسینی نماینده مردم فراه در مجلس نمایندگان افغانستان در ویدئویی تایید کرد که مرزبانان ایرانی 50 کارگر افغان را پس از شکنجه داخل آب هریرود انداختند که این کار آنها یک جنایت نابخشودنی است.

حسینی اضافه کرد: «50 نفر از هم وطنان ما از منطقه بین دهنه شور و دهنه ذولفقار مربوط به ولسوالی گلران هرات است آنها می خواهند برای کارگری از این منطقه وارد خاک ایران شوند. اما متأسفانه وقتی داخل خاک ایران می شوند توسط نیروهای مرزی منطقه سالی آباد دستگیر می شوند اول دست و پای آنها با چوب می شکانند بعد به تعداد 50 نفر را داخل آب می اندازند».

وی ادامه داد، این آب رودخانه هریرود است که در نتیجه 12 نفر نجات پیدا می‌کنند و13 جسد از آب کشیده می‌شود. این رویداد شامگاه جمعه هفته جاری رخ داد.

در همین حال، کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی در مورد این رویداد واکنش‌های شدید نشان داده و نوشتند که این هم تحفه ایران در ماه رمضان برای افغانستان.

رضا فرزام استاد دانشگاه کابل در صفحه رسمی فیسبوک اش نوشت: «نمی توان از نظام ایران توقع رفتار انسانی در مقابل شهروندان کشور را داشت. چون این نظام در بی رحمی و شقاوت معروف است و سالهاست که مطالبات انسانی شهروندان اش را با استبداد، سرکوب، خشونت و قتل عام پاسخ داده است. این وظیفه دولت و وزارت خارجه افغانستان است که با قاطعیت از حقوق شهروندان کشور دفاع کند و نگذارد بیشتر از این شهروندان کشور تحقیر، از حقوق انسانی شان محروم و به شیوه های غیر انسانی به قتل رسانده شوند».

شفیع اندیشمند یک کاربر دیگر افغان نوشت: «دولت ایران سالهاست قاتل مردم افغانستان بوده و به بهانه‌های مختلف و متعدد افغان ها را میکشد، حتی در چنین زمانیکه ویروس کرونا همه ملتش را تباه کرده خواستار خیرات و صدقات جهانی است شرم ندارد دولت ایران باید بداند که تباهی و از بین رفتنش نزدیک است بنآ نباید آن قدر خیانت و جنایت کند که روزی همسایه هایش بزرگترین دشمنش شناخته شود».

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه افغانستان با نشر اعلامیه ای نوشت، هیاتی تحت رهبری معین سیاسی این وزارت توظیف شده تا این حادثه را به شکل همه جانبه تحقیق و بررسی نماید، تا در پرتو حقایق موجود تصامیم لازم اتخاذ گردد.

همچنان سفارت افغانستان در تهران در اعلامیه ای نوشت: « ضمن ابراز تاسف و همدردی با اقارب این جانباختگان، بدینوسیله ابراز می دارد که با توجه به درک عمق این فاجعه، پیگیری های خود را از طریق نهادهای ذیربط به صورت جدی ادامه خواهد داد».

اما کنسولگری ایران در هرات با نشر اعلامیه‌ای بازداشت مهاجران افغان از سوی مرزبانان ایرانی را تکذیب کرده و نوشت، سربازان ایران مهاجران افغان را بازداشت نکرده‌اند. این کنسولگری اضافه کرده که این موضوع با هماهنگی نمایندگی وزارت خارجه افغانستان در هرات و کنسولگری افغانستان در مشهد بررسی می شود و نتایج آن با حکومت کابل شریک خواهد شد.

گفتنی است که سال گذشته نیز شماری از کارگران افغان قصد سفر به گونه غیرقانونی به ایران را داشتند در تیراندازی مرزبابان ایرانی کشته شدند.

این در حالیست که حسین قاسمی دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در ایران به تاریخ 18 آوریل 2020 در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایلنا» گفته بود، به اتباع افغانستان و پاکستان اجازه ورود به کشورش داده نمی‌شود، چون آنها دارای بیماری هستند.

قاسمی ادامه داد: «مرزها از اسفند(حوت) ماه تحت کنترل شدید بوده است، در حال حاضر نیز بسته است و ابلاغیه‌های لازم هم از طریق دستگاه‌های نظامی و انتظامی و همچنین از طریق وزارت کشور به استانداری‌ها داده شده است و ما هیچ ورودی از اتباع کشورهای افغانستان و پاکستان نداریم، چراکه هم دارای بیماری هستند و هم می‌توانند مشکلات دیگری را برای ما ایجاد کنند، بنابراین اجازه ورود به آنها داده نمی‌شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم