افغانستان خواستار توضیح ایران درباره کشته شدن کارگران افغان از سوی مرزبانان ایرانی شد

وزارت خارجه افغانستان هیاتی را برای بررسی کشته شدن کارگران تعیین کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه افغانستان یک‌شنبه 3 مه 2020 از ایران خواست تا در مورد کشته شدن کارگران این کشور از سوی مرزبانان ایرانی تحقیق همه جانبه کند.

وزارت امور خارجه افغانستان با انتشار این خبر اعلام کرد: «سرپرست وزارت امور خارجه با دریافت گزارش‌های مطبوعات مبنی بر کشته شدن مسافرین افغان در امتداد سرحد با کشور ایران، ضمن ابراز مراتب اندوه و تاثر خویش در زمینه، خواستار تحقیقات همه جانبه گردید.»

در همین حال، حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان، هیاتی را تحت رهبری معین سیاسی این وزارت توظیف کرد تا این حادثه را به شکل همه جانبه تحقیق و بررسی کند، تا در پرتو حقایق موجود تصامیم لازم اتخاذ گردد.»

طلوع نیوز روز شنبه به نقل از شاهدان عینی گزارش داد که مرزبانان ایرانی پس از بازداشت 57 تن از شهروندان افغانستان، شمار زیادی از آنان را مجبور ساخته‌اند که خود شان را در آب بیاندازند.

این شاهدان به طلوع نیوز گفته اند که تنها جسد هفت تن از 27 تن از شهروندان افغان را از آب پیدا کرده‌اند و از سرنوشت دیگر شهروندان خبری در دست نیست.

مسؤلان شفاخانه حوزوی هرات گفته اند، تاکنون جسدهای پنج قربانی این رویداد به این شفاخانه منتقل شده اند.
بستگان این قربانیان مدعی اند که پولیس ایران در منطقه موسوم به ذوالفقار این افراد را بازداشت و حتی بالای آنها شلیک نیز کرده است.

شاه ولی، گواه روید گفت: «ما را برد اردوگاه، ساعت یک از آنجا کشید به مینی بوس سوار کرد برد به دریا. جایی که خانه بود ما را نگذاشت پایین شویم، به جایی برد که هیچ کس نبود، ما را پایین کردو انداخت به دریا.»

غلام یحی از نزدیکان جان باختهگان گفت: «برادر من سه روز است که به ایران رفته بود، حالی خبر شدیم که دریا آنها را غرق کرده. ایرانی‌ها اون‌ها را غرق کرده. یکی پسر عمه من بود یکی برادر من.»

محمد جان از نزدیکان محمد جان گفت: «شاید هزارمین بار باشه به همین هزارمین بار اگر یک بار دولت به داد مردم رسیده کجا است؟»

به گفته گواهان رویداد از میان 57 تنی که به دریا انداخته شده اند، 23 تن تا کنون ناپدید هستند.

مسولان در شفاخانه حوزه‌ای هرات گفته اند، تا کنون پنج جسد از ازین قربانیان به این شفاخانه انتقال یافته است.

وزارت امور خارجه ایران هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده است اما کنسولگری ایران در هرات این گزارش‌ها را تکذیب کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم