امریکا: مبادله زندانیان سریع‌ترین وسیله برای آتش‌بس دایمی در افغانستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان شنبه 2 مه در توییتی نوشت، مبادله زندانیان و کاهش خشونت ها سریع ترین وسیله برای مذاکرات بین الافغانی و آتش بس دایمی و همه جانبه است. باید دولت کابل و طالبان روند مبادله زندانیان را سرعت دهند.

خلیلزاد نوشت، تأخیر در مبادله زندانیان به معنی تلفات بیشتر غیرنظامیان در جنگ بین افغان هاست در حالی که جنگ واقعی علیه ویروس کرونا است باید افغان‌ها در این مورد متحد شوند.

وی افزود، گزارش نمایندگی سازمان ملل متحد (یوناما) در مورد تلفات غیرنظامیان در افغانستان در ربع اول سال 2020 نشان می‌دهد که تلفات غیرنظامیان در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته 29 درصد کاهش یافته است.

قابل ذکر است که نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد (یوناما) در کابل دوشنبه 27 آوریل با نشر اعلامیه‌ای نوشت، طی سه ماه اول 2020 بیش از 500 غیرنظامی در افغانستان کشته شدند و 760 غیرنظامی دیگر زخم برداشتند.

در این اعلامیه آمده بود، در مجموع 1293 مورد تلفات افراد غیرنظامی شامل 533 کشته و 760 زخمی در جریان سه ماه اول امسال در افغانستان ثبت شده است که بیش از 150 کودک نیز شامل کشته شدگان اند و هم چنان قربانی اصلی جنگ غیرنظامیان هستند.

براساس این اعلامیه، عناصر مخالف دولت عامل بیشتر تلفات غیرنظامیان اند که شامل طالبان عامل 39 درصد، شاخه خراسان داعش عامل 13 درصد و باقی آمار مربوط عناصر نامشخص مخالف دولت افغانستان می شود. هم چنان یوناما نیروهای طرفدار دولت افغانستان را مسئول 32 درصد تلفات افراد غیرنظامی در جریان سه ماه اول امسال گفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید