ادعای کشته شدن 23 کارگر افغان توسط مرزبانان ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شماری از شهروندان افغانستان شنبه 2 مه مدعی شدند که مرزبانان ایرانی 56 کارگر افغان را پس از شکنجه و دشنام در امتداد رودخانه هریرود انداختند و 23 نفر جان باختند.

به گزارش روزنامه «هشت صبح» شاه‌ ولی، از گواهان رویداد مدعی است، 57 شهروند افغان به گونۀ قاچاق، از مناطق مرزی مشترک میان افغانستان، ایران و ترکمنستان، وارد خاک ایران شدند، اما سربازان ایرانی آنها را بازداشت کردند.

وی ادعا کرد، نیروهای مرزی ایران ابتدا بر کارگران افغان گلوله‌باری کرده و پس از لت‌وکوب آنان، 57 تن را در آب رودخانه «هریرود» انداختند که از این میان 23 تن جان‌ باخته‌اند.

در همین حال، شیرآقا طاهری، یکی دیگر از گواهان رویداد می گوید، کارگران افغان ساعت یک بامداد شنبه 2 مه 2020 از سوی سربازان ایرانی، به زور داخل رودخانه انداخته شدند.

آنها علاو کردند، 56 شهروند افغان باشندگان ولایت های هرات و فاریاب بودند قصد داشتند از مسیر منطقه‌ «دهانه‌ی ذوالفقار» در مرز مشترک با ایران، وارد خاک آن کشور شوند.

از سوی دیگر، عارف جلالی سرطبیب شفاخانه حوزوی ولایت هرات تایید کرده که اجساد پنج کارگر افغان که در مرز ایران در آب غرق شده بودند به این شفاخانه انتقال یافته است. هم چنان جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات گفت، تحقیقات در این مورد آغاز شده است.

در همین حال، کنسولگری ایران در هرات با نشر اعلامیه ای بازداشت مهاجران افغان از سوی مرزبانان ایرانی را تکذیب کرده و نوشت، سربازان ایران مهاجران افغان را بازداشت نکرده‌اند.

این کنسولگری اضافه کرده که این موضوع با هماهنگی نمایندگی وزارت خارجه افغانستان در هرات و کنسولگری افغانستان در مشهد بررسی می شود و نتایج آن با حکومت کابل شریک خواهد شد.

گفتنی است که سال گذشته نیز شماری از کارگران افغان قصد سفر به گونه غیرقانونی به ایران را داشتند در تیراندازی مرزبابان ایرانی کشته شدند.

این در حالیست که حسین قاسمی دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در ایران به تاریخ 18 آوریل 2020 در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایلنا» گفته بود، به اتباع افغانستان و پاکستان اجازه ورود به کشورش داده نمی‌شود، چون آنها دارای بیماری هستند.

قاسمی ادامه داد: «مرزها از اسفند(حوت) ماه تحت کنترل شدید بوده است، در حال حاضر نیز بسته است و ابلاغیه‌های لازم هم از طریق دستگاه‌های نظامی و انتظامی و همچنین از طریق وزارت کشور به استانداری‌ها داده شده است و ما هیچ ورودی از اتباع کشورهای افغانستان و پاکستان نداریم، چراکه هم دارای بیماری هستند و هم می‌توانند مشکلات دیگری را برای ما ایجاد کنند، بنابراین اجازه ورود به آنها داده نمی‌شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید