سیگار: ناتو شمار حملات طالبان در افغانستان را اعلام نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اداره بازرسی امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) به تازگی اعلام کرد، ناتو اعلام شمار حملات طالبان در افغانستان را از زمان امضای توافق صلح میان آمریکا با این گروه متوقف کرده است.

براساس گزارش خبرگزاری ان بی سی، اداره بازرسی عمومی ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (SIGAR) اعلام کرد، ناتو اعلام شمار حملات طالبان در افغانستان را از زمان امضای توافق صلح میان امریکا با این گروه متوقف کرده است.
براساس این گزارش، مسئولان عملیات‌های ناتو در افغانستان گفته اند که این آمار را منتشر نمی‌کند، زیرا حملات طالبان اکنون «یکی از موضوعات اصلی بحث‌های بین‌سازمانی چاره‌جویانه در مذاکرات سیاسی جاری میان امریکا و طالبان» را تشکیل می‌دهد.

سرهنگ توماس کمپل، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، در این زمینه گفت: «آمار این حملات فقط کاربرد رسمی دارد، اما از لحظه‌ای که حملات دیگر موضوع اصلی مذاکرات مشورتی نباشد یا مذاکرات پایان یافته باشد، انتشار عمومی آن آزاد خواهد بود.»

ناتو از سپتامبر 2018 کار ارائه آمار حملات به «سیگار» را به منظور کمک به سنجش وضع امنیتی در افغانستان آغاز کرد. در دو سال گذشته، فرماندهی این گروه اطلاعات امنیتی دیگری را که تا پیش از آن در دسترس عموم بود، به حالت محرمانه در آورده است.

بر اساس گزارش دولت آمریکا، ناتو تایید کرد که پس از توافق طالبان با آمریکا، از آغاز مارس برای یک ماه این گروه از حمله به نیرو‌های ائتلاف (ناتو) خودداری کردند، اما حملات علیه سربازان افغانستان را «تا حد بالاتر از روال فصلی» خود افزایش دادند. در این گزارش آمده است: «از زمان امضای توافق‌نامه مورد بحث، گروه تعلیمات، کمک، مشورت ناتو از ارائه عمومی تعداد حملات طالبان خودداری کرده است.»

این گزارش توسط جان ساپکو، بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان، ناوقت روز گذشته نشر شد که در میان اعضای پارلمان امریکا چنین نگرانی‌های را بار آورده است که می‌تواند تلاش امریکا برای صلح افغانستان را متوقف کند.

در همین حال، سیگار از گسترش شیوع ویروس کرونا در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفت، گسترس ویروس کرونا از پیش افغانستان را متأثر ساخته است.

بر بنیاد این گزارش، شیوع ویروس کرونا از یک سوء تلاش‌ها برای صلح افغانستان را پیچیده ساخته و از سوی دیگر باعث بسته شدن مرض‌ها نیز شده که این کارانتقال کالاهای تجارتی و کمک بشردوستانه را مختل ساخته است.

در این گزارش آمده است: «آسیب پذیری‌های بی شمار افغانستان، سیستم ضعیف صحی، سوء تغذیه گسترده، مرض‌های متخلخل، بیجا شده‌گان داخلی، هم مرض بودن با ایران و جنگ کنونی این کشور را به یک فاجعه صحی در ماه‌های آینده رو به رو خواهد کرد.»

سیگار همچنان گفته است، افزایش بهای مواد خوراکی در این کشور جنگ دیده بحران را بیشتر خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید