انتقاد والی هرات از بی‌توجهی برخی از عالمان دین در رابطه با ویروس کرونا

والی هرات خطاب به عالمان دین: اسلام بر حفظ جان مسلمانان تاکید کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وحید قتالی، والی هرات افغانستان سه‌شنبه 28 آوریل در یک نشست خبری از بی‌توجهی شماری از عالمان دین در رابطه به ویروس کرونا انتقاد کرد.

به گزارش منابع خبری افغانستان، والی هرات در این نشست گفت، شماری از عالمان دین که اجماع جامعۀ اسلامی، فتوای الازهر و نوعیت برخورد مکه‌ مکرمه و مدینه ‌منوره با ویروس کرونا را نادیده گرفته‌اند و با سرنوشت مردم بازی می‌کنند، تاریخ این غفلت آنان را فراموش نخواهد کرد.

قتالی گفت، در حالی‌که اسلام بر حفظ جان مسلمانان تأکید کرده است، اما برخی از افراد از این وضعیت برای خود فضاسازی می‌کنند.

والی هرات در حالی از برخی عالمان دین انتقاد می‌کند که هفته گذشته مجیب‌الرحمان انصاری، خطیب مسجد جامع گازرگاه هرات، نماز جمعه را با اشتراک هزاران تن از باشنده‌گان این ولایت بدون رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار کرد. با اینکه مقام‌های افغانستان از چندی به این سو به خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تجمعات را ممنوع کرده‌اند.

قبل از این نیز برخی مقام‌های صحی افغانستان از نادیده گرفته شدن دستورالعمل‌های طبی برای مقابله با ویروس کرونا از سوی برخی عالمان دین ابراز نگرانی کرده و خواهان اقدام جدی وزارت ارشاد، حج و اوقاف این کشور شدند.

از سوی دیگر، وحیدالله مایار سخنگوی وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان سه‌شنبه 28 آوریل در نشست خبری در کابل گفت، در 24 ساعت گذشته 125 مورد مثبت تازه در این کشور ثبت شد که با ثبت این موارد آمار مجموع مبتلایان به یک هزار و 828 نفر رسید.

به گزارش روزنامه «اطلاعات روز» مایار اضافه کرد، این مورد مثبت تازه شامل 21 نفر در هرات، 15 نفر در کابل، 15 نفر در قندهار، 10 نفر در بلخ، 9 نفر در لوگر، 8 نفر در جوزجان، 7 نفر در پنجشیر، 7 نفر در لغمان، 7 نفر پکتیا، 6 نفر در غزنی، 6 نفر در تخار، 5 نفر در ننگرهار، دو نفر در هلمند، دو نفر در میدان‌وردک، دو نفر در کنر، یک نفر در بادغیس، یک نفر در کاپیسا و یک نفر دیگر در ولایت بدخشان می شوند.

وی علاوه کرد، تا کنون 58 نفر بر اثر ویروس کرونا در افغانستان جان باخته و 228 نفر دیگر مصاب به این ویروس بهبود یافته اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم