.
.
.

انتقاد سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان از ادامه خشونت‌های طالبان در ماه رمضان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان یک‌شنبه 26 آوریل در توییتی از ادامه خشونت‌ها از سوی گروه طالبان انتقاد کرد.

صدیقی سخنگوی رئیس جمهوری در صفحه رسمی توییترش نوشت: «دولت افغانستان به هدف قطع جنگ و تامین صلح در کشور به پیشنهاد کاهش خشونت‌ها و‌آغاز گفت‌وگوهای صلح با جانب طالبان لبیک گفت وتمام اقدامات لازم به شمول، ایجاد تیم مذاکره کننده برای آغاز گفتگو های مستقیم و صدور فرمان رهایی بخشی از جنگجویان طالب راعملی ساخت.»

او نوشت: «افزایش حمله‌های اخیر طالبان بالای مردم و نیروهای امنیتی کشوردرروز‌های پسین، اما نشان داد که طالبان نه تنها به کاهش خشونت‌ها پابند نیستند؛ بل که به خشونت‌های شان در برابر مردم و دولت افغانستان ادامه می‌دهند.»

سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان افزود: «باوجود درخواست‌های پیهم دولت جمهوری اسلامی افغانستان، علمای کشور، سازمان کشورهای اسلامی، سازمان ملل، امریکا، ناتو و اتحادیه اروپا برای تامین آتش بس در ماه مبارک رمضان، طالبان هم‌چنین به جنگ در برابر مردم مسلمان افغانستان تاکید دارند.»

قابل ذکر است که حکومت افغانستان تاکنون، 550 زندانی طالبان را از بند آزاد کرده و قرار است که 950 زندانی دیگر این گروه نیز از زندان‌های افغانستان رها شوند.

نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل دوشنبه 27 آوریل با نشر اعلامیه ای نوشت، طی سه ماه اول 2020 بیش از 500 غیرنظامی در افغانستان کشته شدند و 760 غیرنظامی دیگر زخم برداشتند.

در این اعلامیه آمده، در مجموع 1293 مورد تلفات افراد غیرنظامی شامل 533 کشته و 760 زخمی در جریان سه ماه اول امسال در افغانستان ثبت شده است که بیش از 150 کودک نیز شامل کشته شدگان اند و هم چنان قربانی اصلی جنگ غیرنظامیان هستند.

براساس این اعلامیه، عناصر مخالف دولت عامل بیشتر تلفات غیرنظامیان اند که شامل طالبان عامل 39 درصد، شاخه خراسان داعش عامل 13 درصد و باقی آمار مربوط عناصر نامشخص مخالف دولت افغانستان می شود. هم چنان یوناما نیروهای طرفدار دولت افغانستان را مسئول 32 درصد تلفات افراد غیرنظامی در جریان سه ماه اول امسال گفته است.

دیبرا الینز نماینده خاص سرمنشی(دبیرکل) ملل متحد برای افغانستان گفته است: «من از تمام گروه های درگیر می خواهم تا از فرصتی که با فراخوان سرمنشی ملل متحد برای آتش بس جهانی جهت تمرکز بر تلاش های جمعی برای مبارزه با یک دشمن مشترک، شیوع کوید 19 ارائه شده است، استفاده نمایند».

الینز ادامه داد: «برای حفظ زندگی تعداد بی شمار افراد ملکی در افغانستان و امید دادن به مردم برای آینده ای بهتر، مهم است تا خشونت با ایجاد یک آتش بس و آغاز مذاکرات صلح، متوقف شود».

گفتنی است که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در پیامی به مناسبت ماه رمضان از گروه طالبان خواست به حرمت این ماه آتش بس کنند، اما طالبان این درخواست را رد کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم