خلیلزاد: رهبران افغان منافع کشور را بر منافع شخصی ارجحیت دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان یکشنبه 26 آوریل در توییتی از رهبران افغان خواست منافع کشور را بر منافع شخصی ارجحیت دهند.

خلیلزاد نوشت: «ماه رمضان به رهبران افغان، رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، فرصتی را فراهم می ‌کند تا منافع کشور را بر منافع شخصی شان ارجحیت دهند. این ایام فرصت درون اندیشی و فکر کردن درباره دیگران را فراهم می ‌کند که یک نعمت است».

وی ادامه داد: «تمامی طرف‌ها انرژی خود را برای مبارزه با بیماری کووید-19 صرف کنند که دشمن مشترک همه است».

خلیلزاد اضافه کرد: «رمضان به طالبان فرصت می دهد که با پذیرش آتش ‌بس برای امور بشری، تا پایان بحران صحی، خشونت را کاهش داده و عملیات تهاجمی نظامی را توقف دهند».

نماینده ویژه امریکا تاکید کرده که «هر دو طرف باید رهایی زندانیان را سرعت دهند. مبارزه با بیماری کوید-19 این امر را فوریت می بخشد و به شمول رفتن به سوی مذاکرات بین الافغانی، به پروسه صلح کمک می‌کند».

زلمی خلیلزاد شنبه 25 آوریل نیز در توییتی نوشته بود، جلو رفتن یا گیر ماندن افغانستان در جنگ بستگی به نیت جناح ها دارد.

از سوی دیگر، جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان شنبه 25 آوریل در توییتی نوشت، از زمان امضای توافقنامه صلح تا کنون گروه طالبان دو هزار و 804 حمله انجام داده که در نتیجه 789 غیرنظامی کشته و زخمی شدند. وی ادامه داد که هفته گذشته مرگبارترین هفته برای غیرنظامیان بود که 34 غیرنظامی کشته و 62 تن دیگر زخمی شده بودند.

قابل ذکر است که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم