نجیب‌الله کابلی: ویروس مداخلات ایران در افغانستان خطرناک‌تر از ویروس کرونا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نجیب الله کابلی رئیس حزب مشارکت ملی افغانستان جمعه 24 آوریل با نشر ویدیویی در صفحه رسمی فیسبوک‌اش گفت، ویروس مداخلات ایران به افغانستان خطرناک تر از ویروس کرونا است.

کابلی گفت، دولت ایران از 40 سال به این طرف در امور افغانستان مداخله می‌کند. این مداخلات از زمان بروجردی تا امروز ادامه دارد.

وی تاکید کرد، محمد ابراهیم طاهریان نماینده ویژه ایران در امور افغانستان نسخه حکومت مشارکتی را برای افغانستان داده در صورت که میرحسین موسوی و مهدی کروبی در ایران به زندان خانگی قرار دارند.

کابلی علاوه کرد: «طاهریان به کابل آمده می‌خواهد حکومت مشارکتی را برای ما نسخه بده در صورت که موسوی و کروبی خود شان در زندان خانگی قرار دارند می‌تواند در وطن خود برود حکومت مشارکتی را بخواهد.»

من مداخلات ایران به افغانستان محکوم می‌کنم آمدن طاهریان به کابل بیش از یک شیطنت بالا نیست. مداخلات ایران به افغانستان مانند یک ویروس است».

وی ادامه داد: «همان قسم که مردم افغانستان از ویروس کرونا رنج می‌برند، اما ویروس مداخلات ایران خطرناک‌تر است از کرونا، باید مردم افغانستان آگاهی داشته باشند. ایران هیچ وقت به خیر مردم افغانستان نبوده، نیست و نخواهد بود».

رئیس حزب مشارکت ملی افغانستان گفت، امروز در ایران کسانی هستند به خاطر عقاید شان زندانی اند در ایران آزادی بیان سرکوب می‌شود؛ با این همه مشکل در ایران است پس چرا طاهریان به افغانستان نسخه حکومت مشارکتی را می‌دهد.

نجیب الله کابلی در ختم پیام تصویری اش اظهار کرد: «ما افغان‌ها وطن خود را جور می‌کنیم این وطن مشترک ماست به طاهریان هیچ مربوط نمی‌شود و ایران از 40 سال به این طرف به افغانستان مداخله می‌کند و شیطنت می‌کند».

از سوی دیگر، شاه‌حسین مرتضوی مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان نیز چهارشنبه 22 آوریل در واکنش به گفته‌های محمد ابراهیم طاهریان نماینده ویژه ایران در امور افغانستان گفت، اگر نسخه حکومت مشارکتی شفابخش است چرا احمدی‌نژاد رئیس جمهوری سابق ایران برای میرحسین موسوی و مهدی کروبی تجویز نکرد؟

محمدابراهیم طاهریان نماینده ویژه ایران در امور افغانستان در روزهای اخیر با رئیس‌جمهوری محمداشرف غنی، عبدالله عبدالله، حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه، حمدالله محب مشاور امنیت ملی، عبدالرب رسول سیاف، کریم خلیلی، محمد محقق رهبران جهادی و صلاح الدین ربانی وزیر خارجه پیشین افغانستان دیدار کرد. طاهریان سه‌شنبه 21 آوریل در دیدار با محمد محقق معاون دوم رئیس اجرایی سابق افغانستان گفت: «ایران خواستار یک توافق و تفاهم معقول و عادلانه بین دو تیم پیشتاز انتخاباتی و آنچه را که موجب ثبات و آرامش و شکوفایی گردد، می‌باشد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید