طالبان خواست محمد اشرف غنی برای آتش‌بس در ماه رمضان را رد کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

گروه طالبان ساعاتی پس از پیام رییس جمهوری افغانستان که خواهان آتش‌بس در ماه رمضان، شده بود، این پیشنهاد را رد کرده و علت آن را کم توجهی به عملی شدن توافقنامه صلح خواندند.

سهیل شاهین سخنگوی گروه طالبان در قطر، در توییتی نوشت: «امارت اسلامی به امضای توافقنامه با امریکا میکانیزم جامعی را پذیرفت، شورای امنیت وجامعه بین المللی آنرا تایید نمود که اگر عملی شود مارا به صلح وآتش بس می رساند. با وجود درخطر انداختن هزاران زندانی از اثرکرونا، جلوگیری از پروسه صلح و از تطبیق کامل توافقنامه، طلب آتش بس معقول نیست.»

محمد اشرف‌غنی رئیس‌جمهوری افغانستان بعدازظهر پنج‌شنبه 23 آوریل در پیامی به مناسبت فرا رسیدن ماه رمضان از گروه طالبان خواست، به حرمت این ماه آتش‌بس کنند.

غنی گفت: «خواست مردم و حکومت افغانستان از گروه طالبان در این وضعیت حساس که کرونا در سرتاسر کشور شیوع کرده، این است که به حرمت ماه مبارک رمضان به صدای صلح و آتش‌بس ما لبیک بگویند و از خشونت علیه مردم مسلمان افغانستان، دست بردارند و به زندگی مسالمت آمیز رو بیاورند».

محمد اشرف‌غنی در ادامه تاکید کرد: «در این ماه همه باید فرهنگ حمایت از نیازمندان را که از ارزش‌های بنیادین اسلامی و انسانی است، در عمل پیاده و نهادینه کنیم و طبق احکام اسلامی از بازماندهگان شهدای کشور، از اطفال یتیم، از زنان بیوه و از اقشار محروم جامعه دلجویی نماییم».

قابل ذکر است که خواست رئیس‌جمهوری افغانستان از طالبان مبنی به آتش‌بس در شرایطی مطرح شد که مقام‌های افغان تایید کردند، در هفته جاری در نتیجه حملات طالبان بیش از 50 نیروی امنیتی این کشور کشته شدند.

براساس گزارشات، در یک هفته گذشته، ده‌ها تن از سربازان افغان در حمله‌های جنگجویان طالبان جان باختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم