آزادی 58 طالب دیگر از 9 زندان در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان جمعه 24 آوریل اعلام کرد که حکومت این کشور به هدف پیش‌رفت در روند صلح و مبارزه با بیماری «کووید19» 58 زندانی طالبان را آزاد کرد.

براساس گزارش منابع خبری، به نقل از فیصل، دولت افغانستان تاکنون 550 زندانی گروه طالبان را آزاد کرده است.

سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان در توییتی تأکید کرد که روند آزادی متباقی 950 زندانی دیگر از مجموع یک هزار و 500 زندانی‌ طالبان نیز ادامه دارد.

رهایی زندانیان طالبان در حالی صورت می‌گیرد که این گروه خواست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان برای آتش‌بس در ماه رمضان را رد کردند. محمد اشرف‌غنی بعدازظهر پنج‌شنبه 23 آوریل در پیامی به مناسبت فرا رسیدن ماه رمضان از گروه طالبان خواست، به حرمت این ماه آتش‌بس کنند اما طالبان آن را رد کردند.

سهیل شاهین سخنگوی گروه طالبان در قطر، در توییتی نوشت: «امارت اسلامی به امضای توافقنامه با امریکا میکانیزم جامعی را پذیرفت، شورای امنیت وجامعه بین المللی آنرا تایید نمود که اگر عملی شود مارا به صلح وآتش بس می رساند. با وجود درخطر انداختن هزاران زندانی از اثرکرونا، جلوگیری از پروسه صلح و از تطبیق کامل توافقنامه، طلب آتش بس معقول نیست.»

از سوی دیگر، مقام‌های افغان تایید کردند، در هفته جاری در نتیجه حملات طالبان بیش از 50 نیروی امنیتی این کشور کشته شدند. براساس گزارشات، در یک هفته گذشته، ده‌ها تن از سربازان افغان در حمله‌های جنگجویان طالبان جان باختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم