والی بدخشان افغانستان: داعش به همکاری القاعده در حال ایجاد خلافت اسلامی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ذکریا سودا والی بدخشان افغانستان سه‌شنبه 21 آوریل تایید کرد که گروه داعش به همکاری شبکه القاعده در حال ایجاد خلافت اسلامی در این ولایت است.

سودا گفت، 600 خانواده گروه داعش و شبکه القاعده از کشورهای ترکمنستان، ازبکستان، چچین و پاکستان در ولایت بدخشان جابجا شده اند.

به گزارش شبکه آریانانیوز، ذکریا سودا گفت: «گروه داعش پس از ولایت هلمند و ننگرهار که شکست خوردن حال تصمیم دارند با همکاری گروه القاعده که تمامی شان خارجی‌ها اند در خستک ولسوالی جرم بدخشان مرکز خلافت بسازند. اگر جلو این گرو گرفته نشود خطر بزرگ پس از صلح به افغانستان و خاورمیانه است».

در همین حال، الطاف‌الله علیزی فرمانده لوای ارتش در ولایت بدخشان گفته است: «دره خستک که چندین سال است زیر حاکمیت گروه القاعده و داعش است مرزهای این دره با کشور پاکستان، چین و تاجیکستان به روی تروریستان باز است و منبع درآمد شان از این دره استخراج طلا است از طریق مرزهای باز بدخشان به کشورهای بیرونی صادر می‌کنند».

مقام‌های نظامی در ولایت بدخشان می‌گویند، شبکه انصارالله، گروه ترکستان شرقی، حرکت اسلامی ازبکستان از گروه‌هایی اند که مستقیم با داعش و القاعده در ولسوالی‌های جرم، وردوج و راغستان این ولایت همکاری دارند.

آنها اضافه کردند، بیش از دوهزار طالب به شمول این گروه‌ها در 22 ولسوالی بدخشان درگیر جنگ اند.

از سوی دیگر، اسدالله محمدی فرمانده پولیس ولایت بدخشان گفت: «در جریان جنگ‌های هفته که گذشت شماری از نیروهای امنیتی جان باخته اند و شماری‌شان زخمی شدن و تلفات به دشمن نیز وارد شده است. گروه‌های در برابر نظامیان جنگ می‌کنند که همه خارجی‌ها اند».

از جانب دیگر، شماری از باشندگان دره خستک ولسوالی جرم ولایت بدخشان گفته اند، گروه‌های خارجی به شمول القاعده و داعش همراه با خانواده‌های شان، خانه‌های مسکونی آنها را به زور گرفته اند.

گفتنی است ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان یکی از ولایت‌های ناامن این کشور است که با کشورهای پاکستان، تاجیکستان و چین مرز مشترک دارد.

سربازگیری شبکه القاعده در کنر افغانستان

این خبر در شرایطی نشر شده که مقام‌های ولایت کنر در شرق افغانستان به تاریخ 12 مارس 2020 اعلام کردند، شبکه القاعده روند سربازگیری از جنگجویان طالبان را در این ولایت آغاز کرده است.

به گزارش شبکه طلوع نیوز، عبدالستار میرزکوال، والی کنر گفت: «بر بنیاد معلومات ما، اکنون استخبارات پاکستان و همین‌طور شبکه القاعده تلاش می‌کنند که آن جنگ‌جویان طالبان را که رهبری گروه‌هایی را به عهده دارند، جذب کنند با این پیام‌ها که رهبران شما [طالبان] به راه درستی در حرکت نیستند».

عبدالستار میرزکوال اضافه کرد، این تلاش‌ها پس از امضای توافق صلح میان امریکا و طالبان آغاز شده‌است و القاعده می‌‌خواهد آن افراد طالبان را جذب خودش کند که از این توافق ناراضی اند.

در همین حال، ولایت خان مشوانی، رییس شورای ولایتی کنر می‌گوید: «این واضح است طالبانی که در اینجا زندگی می‌کنند و در اینجا فعالیت می‌کنند در میان فامیل‌ها هستند؛ اگر اینجا امنیت نیاید و این مناطق زیر تسلط گروه دیگر بیاید، معلوم‌دار است که آن‌ها به گروه‌های دیگر بیعت خواهند کرد».

همچنان ملک‌شاه زمین، عضو شورای ولایتی کنر گفته است: «این امکان وجود دارد که القاعده دوباره سر بردارد و با گروه‌هایی که پیش از این ارتباط داشتند این ارتباط را ازسرگیرند».

قابل ذکر است امریکا با طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 توافقنامه صلح امضا کرد که براساس این توافقنامه، گروه طالبان باید روابط‌اش را با گروه‌های «تروریستی» به ویژه شبکه القاعده قطع کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم