.
.
.

شورای امنیت ملی افغانستان: طالبان در هفته گذشته 24 غیرنظامی را کشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان یکشنبه 19 آوریل در توییتی نوشت، گروه طالبان طی هفته گذشته 24 غیرنظامی را کشته و 13 غیرنظامی را زخمی کردند.

فیصل نوشت، این غیرنظامیان به شمول زنان و کودکان در سراسری افغانستان کشته و زخمی شدند و طالبان خشونت را علیه مردم این کشور ادامه داده اند.

وی تاکید کرد، صلح به تعهد مبنی به حمایت از غیرنظامیان و ختم خشونت نیاز دارد. اما گروه طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

از سوی دیگر، این رویداد در شرایطی رخ داده که دولت افغانستان و گروه طالبان در این روزها در حال مبادله زندانیان شان هستند.

جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان شنبه 18 آوریل در نشست خبری در کابل گفت، از 60 زندانی که طالبان آزاد کرده‌اند فقط 19 نفر آن نظامی‌اند و دیگران غیرنظامی می‌باشند.

به گزارش منابع خبری، فیصل اضافه کرد، گروه طالبان باید زندانیان دولت افغانستان را براساس فهرست آزاد کنند و تا کنون زندانیان که این گروه آزاد کرده‌اند شامل این فهرست نیستند.

در همین حال، ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در توییتی نوشت، تا کنون 60 زندانی دولت افغانستان از قید این گروه آزاد شده اند.

همچنان دولت افغانستان تا کنون 361 زندانی طالبان را آزاد کرده است، اما نمایندگان طالبان می‌گویند، این زندانیان آزاد شده شامل فهرست شان نیست.

گفتنی است که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد. نمایندگان طالبان می‌گویند، براساس این توافقنامه باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان آزاد شوند پس از آن مذاکرات بین‌الافغانی شروع می‌شود.

از جانب دیگر، براساس این توافقنامه صلح باید نیروهای خارجی تا 14 ماه دیگر افغانستان را ترک کنند، اما مقام‌های امریکایی گفته‌اند که خروج سربازان‌شان براساس اوضاع و شرایط کابل صورت می‌گیرد.

اما روزنامه نیویارک تایمز جمعه 17 آوریل به نقل از مقام‌های ارشد امریکایی گزارش داد، واشنگتن می‌خواهد شماری از نیروهای سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) را از پایگاه‌های سربازان امریکایی در افغانستان خارج کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم