تطبیق توافقنامه صلح محور گفت‌وگوی هیئت طالبان با فرمانده ناتو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر شنبه 11 آوریل در توییتی نوشت، هیئت سیاسی این گروه و هیئتی به ریاست جنرال اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع مستقر در افغانستان در مورد تطبیق توافقنامه صلح و تخطی‌ها در این زمینه در دوحه گفت‌وگو کردند.

شاهین نوشت: «در این نشست در مور حملات و چاپه‌ها نیز بحث‌های جدی صورت گرفت که در ساحات غیرجنگی انجام شده اند. هیئت دفتر سیاسی خواهان جلوگیری از آن شد».

این دیدار در شرایطی رخ داده که شورای امنیت‌ملی افغانستان شامگاه چهارشنبه 8 آوریل 2020 اعلام کرد، براساس فرمان محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهوری کشور 100 زندانی طالبان آزاد شدند.

در اعلامیه شورای امنیت ملی آمده است: «براساس فرمان مورخ 20 حوت (اسفند) 1398، رئیس‌جمهور غنی، دولت ج.ا.ا امروز (چهارشنبه 8 آوریل) 100 زندانی طالبان را با در نظر داشت وضعیت صحی، سن و مدت مجازات باقی‌مانده آنان، به‌ عنوان بخشی از تلاش‌ها برای صلح و مهار کرونا آزاد کرد».

در این اعلامیه ذکر شد، این 100 زندانی شامل لیست طولانی‌ بود که تیم فنی طالبان در جلسات با تیم فنی دولت افغانستان در کابل شریک ساخته و در مورد آنها بحث کرده است.

در این اعلامیه آمده: «این زندانیان از سوی ریاست عمومی امنیت ملی و لوی سارنوالی (دادستانی کل) بایومتریک گردیده و سوگند یاد کرده‌اند که هرگز به میدان جنگ بر نمی‌گردند. دولت جمهوری اسلامی افغانستان عین اطمینان را از رهبری این گروه در دوحه دریافت کرده است. رهایی زندانیان طبق روال معمول پس از ثبت نام بایومتریکی، انجام شد».

در اعلامیه تاکید شد که دولت افغانستان تعهد دارد تا برای پیشرفت در روند صلح، راه را برای مذاکرات بیشتر تخنیکی با طالبان باز نگه دارد.

قابل ذکر است که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه به امضا رسید که نمایندگان طالبان مدعی اند، براساس این توافقنامه باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان آزاد شوند بعداً مذاکرات بین الافغانی شروع می شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم