افغانستان؛ تلفات سنگین طالبان در بدخشان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت دفاع ملی افغانستان شنبه 11 آوریل در خبرنامه‌ای اعلام کرد که در نتیجه‌ی عملیات نیروهای دفاعی و امنیتی این کشور در ولسوالی‌های «وردوج و نسی» ولایت بدخشان، 27 جنگ‌جوی گروه طالبان کشته شدند.

براساس خبرنامه‌ وزارت دفاع ملی افغانستان، این عملیات روز گذشته (جمعه 10 آوریل) پس از آن راه‌اندازی شده که جنگ‌جویان طالبان قصد داشتند بر بخش‌هایی از ولسوالی‌های وردوج و نسی حمله کنند.

به نقل از خبرنامه، از جمع این 27 جنگجوی طالبان، 16 جنگجو آنان در ولسوالی «نسی» و 11 تن دیگرشان در ولسوالی «وردوج» کشته شده‌اند.

همچنان قرارگاه اصلی «قاری فصیح‌الدین»، والی نام‌نهاد طالبان در نتیجه‌ی این عملیات نیروهای امنیتی و دفاعی افغان منهدم و از بین برده شد.

این در حالی است که هیئت طالبان با فرمانده ناتو امروز شنبه 11 آوریل دیدار و در مورد تطبیق توافقنامه گفت‌وگو کردند. سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر شنبه 11 آوریل در توییتی نوشت، هیئت سیاسی این گروه و هیئتی به ریاست جنرال اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع مستقر در افغانستان در مورد تطبیق توافقنامه صلح و تخطی‌ها در این زمینه در دوحه گفت‌وگو کردند.

شاهین نوشت: «در این نشست در مور حملات و چاپه‌ها نیز بحث‌های جدی صورت گرفت که در ساحات غیرجنگی انجام شده اند. هیئت دفتر سیاسی خواهان جلوگیری از آن شد».

قابل ذکر است که حکومت افغانستان چهارشنبه 8 آوریل 2020 براساس فرمان محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهوری این کشور 100 زندانی طالبان آزاد کرد.

در این اعلامیه آمده: «این زندانیان از سوی ریاست عمومی امنیت ملی و لوی سارنوالی (دادستانی کل) بایومتریک گردیده و سوگند یاد کرده‌اند که هرگز به میدان جنگ بر نمی‌گردند. دولت جمهوری اسلامی افغانستان عین اطمینان را از رهبری این گروه در دوحه دریافت کرده است. رهایی زندانیان طبق روال معمول پس از ثبت نام بایومتریکی، انجام شد».

شورای امنیت ملی افغانستان در اعلامیه‌ای نوشت، دولت افغانستان تعهد دارد تا برای پیشرفت در روند صلح، راه را برای مذاکرات بیشتر تخنیکی با طالبان باز نگهدارد. طالبان توافقنامه‌ای صلح با امریکا به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه امضا کرد که نمایندگان طالبان مدعی اند، براساس این توافقنامه باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان آزاد شوند بعداً مذاکرات بین الافغانی شروع می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم