کمیسیون حقوق بشر افغانستان تیرباران 7غیرنظامی توسط طالبان را جنایت جنگی خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تیرباران هفت غیرنظامی توسط طالبان در ولسوالی شولگرۀ ولایت بلخ را «نقض آشکار حقوق بشردوستانۀ بین‌المللی و جنایت جنگی» خواند.

منابع امنیتی ولایت بلخ روز چهارشنبه 8 آوریل، از تیرباران هفت غیرنظامی توسط جنگجویان گروه طالبان در روستای «جرهای نهرسرخ» ولسوالی شولگره خبر دادند. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید، از این هفت غیرنظامی، سه تن آنان کودک بودند که یک کودک زخمی شده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در خبرنامه‌‌ای این کار طالبان را «جنایت‌کارانه» خوانده و یکبار دیگر از مخالفان مسلح دولت خواست که قواعد حقوق بشردوستانۀ بین‌المللی را رعایت و از کشتار افراد بی‌گناه و غیرنظامی خودداری کنند.

طالبان هنوز در این باره چیزی نگفته‌اند.

این در حالی است که براساس فرمان محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهوری کشورچهارشنبه 8 آوریل، 100 زندانی طالبان از رندان آزاد شدند.

شورای امنیت‌ملی افغانستان در اعلامیه نوشت: «براساس فرمان مورخ 20 حوت (چهارشنبه 8 آوریل)، رئیس‌جمهور غنی، دولت ج.ا.ا امروز 100 زندانی طالبان را با در نظر داشت وضعیت صحی، سن و مدت مجازات باقی‌مانده آنان، به‌ عنوان بخشی از تلاش‌ها برای صلح و مهار کرونا آزاد کرد».

در این اعلامیه ذکر شده، این 100 زندانی شامل لیست طولانی‌ بود که تیم فنی طالبان در جلسات با تیم فنی دولت افغانستان در کابل شریک ساخته و در مورد آنها بحث کرده است.

در این اعلامیه آمده: «این زندانیان از سوی ریاست عمومی امنیت ملی و لوی سارنوالی (دادستانی کل) بایومتریک گردیده و سوگند یاد کرده‌اند که هرگز به میدان جنگ بر نمی‌گردند. دولت جمهوری اسلامی افغانستان عین اطمینان را از رهبری این گروه در دوحه دریافت کرده است. رهایی زندانیان طبق روال معمول پس از ثبت نام بایومتریکی، انجام شد».

در اعلامیه تاکید شده که دولت افغانستان تعهد دارد تا برای پیشرفت در روند صلح، راه را برای مذاکرات بیشتر تخنیکی با طالبان باز نگه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم