.
.
.

مرزهای پاکستان برای سه روز به روی افغان‌ها باز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام‌های افغانستان تایید کردند که مرزهای پاکستان بامداد دوشنبه 6 آوریل به روی افغان‌ها باز شد و روند بازگشت افغان‌ها از آن کشور شروع شده است.

دفتر والی ننگرهار در شرق افغانستان با نشر اعلامیه‌ای نوشت، شماری از مسافرین افغان از طریق مرز تورخم وارد این ولایت شده اند و تمام مسافرین مورد ارزیابی بهداشتی قرار می‌گیرند.

در این اعلامیه آمده، به دلیل جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، کسانی که از مرز تورخم وارد این ولایت می‌شوند برای 14 الی 21 روز در فرنطینه هستند.

در اعلامیه تاکید شده که برای تمام مسافرین آمادگی لازم گرفته شده برای زنان، بیماران و افراد دیگر اماکن ویژه در نظر گرفته شده است.

از سوی دیگر، عاطف مشعل، سفیر افغانستان در پاکستان در توییتی نوشت، دولت پاکستان توافق کرده که مرزهای تورخم و سپین بولدک را از تاریخ 6 الی 9 آوریل باز کند تا افغان‌های که در این کشور گیر مانده‌اند به کشور‌شان برگردند.

مشعل اضافه کرد، این مرزها برای سه روز و یک طرفه باز است و هر روز تا یک هزار مهاجر افغان از پاکستان به افغانستان بازگشت خواهند کرد.

در همین حال، وزارت امور خارجه پاکستان با نشر اعلامیه‌ای نوشت، به دلیل درخواست ویژه دولت افغانستان و رسیدگی به امور بشردوستانه، مرزهای تورخم و سپین بولدک از تاریخ 6 الی 9 آوریل برای افغان‌های که مایل به بازگشت هستند باز است.

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به تاریخ 2 آوریل 2020 در تماس تلفنی با قمر جاوید باجوه، رئیس ستاد ارتش پاکستان در مورد انتقال اموال تاجران افغان صحبت کرد.

ارگ ریاست جمهوری با نشر اعلامیه‌ای نوشت، مقام‌های افغانستان و پاکستان توافق کردند که سهولت ‌های لازم در زمینۀ انتقال کالاهای تجارتی به داخل افغانستان روی دست گرفته شود تا اموال تاجران افغان هرچه زودتر از پاکستان به افغانستان انتقال گردد.

قابل یادآوری است که دولت پاکستان یک ماه پیش به دلیل جلوگیری از انتشار ویروس کرونا مرزهایش را با افغانستان بست که این کار باعث توقف هزاران موتر باربری تاجران افغان در خاک پاکستان شده و مشکلاتی نیز برای مهاجرین افغان در آن کشور ایجاد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم