.
.
.

اولین داکتر (پزشک) بر اثر ویروس کرونا در افغانستان جان باخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان دوشنبه 6 آوریل در نشست خبری در کابل گفت، یک داکتر(پزشک) بر اثر ویروس کرونا در کابل جان باخت.

به گزارش منابع خبری، مایار گفت، این داکتر در شفاخانه خصوصی در شهر کابل در نتیجه مبتلا به کرونا جان باخت از 20 داکتر دیگر که با وی تماس داشتند، آزمایش گرفته می‌شود.

مایار ادامه داد، دو مرد در سنین 70 ساله و 86 ساله بر اثر ویروس کرونا در ولایت بلخ نیز جان باختند که مجموع جان باختگان ویروس کرونا در کشور به 11 نفر و تعداد بهبودیافتگان به 18 نفر افزایش یافت.

سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان گفت، آمار مجموع مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به 367 نفر رسیده که ولایت هرات و کابل بیشترین افرادی مصاب به این ویروس را دارند.

در همین حال، طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان در توییتی نوشت: «داکتر حنیف الله حنیف در راه انسانیت شهید شد. دست‌بوس تمامی پرسونل صحی و بخصوص داکترانی هستم که در خط نخست مبارزه قرار دارند. در خانه بمانید از فقرا حمایت کنید».

وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان دوشنبه 6 آوریل اعلام کرد که در 24 ساعت گذشته 30 مورد مثبت تازه ویروس کرونا در این کشور ثبت شد که با ثبت این موارد آمار مجموع مبتلایان به 367 نفر رسید.

این وزارت گفت، این 30 مورد مثبت تازه شامل هرات 16 مورد، کابل 6 مورد، نیمروز سه مورد، کندز دو مورد، فاریاب دو مورد و دایکندی یک مورد میشوند. به گفته این وزارت، تاکنون هشت نفر بر اثر ویروس کرونا در افغانستان جان باخته و 17 نفر ابتلا به این ویروس بهبود یافته اند.

سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان یکشنبه 5 آوریل در سفری به ولایت هرات تاکید کرد: «امروز شیوع کرونا در افغانستان یک بحران و یک چالش بزرگ ملی است و به همین جهت باید همه ظرفیت های ملی و همه توان و امکانات ملی خود را در این راه بسیج کنیم. تنها حکومت قادر به پایان دادن به این فاجعه نیست».

دانش گفت، برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در افغانستان مردم باید در یک همبستگی و همکاری جدی علیه این پدیده مبارزه کنند.

بیشترین مبتلایان به ویروس کرونا در ولایت هرات این کشور است که بیشتر آنان از ایران به این ولایت آمده اند، روز گذشته (یک‌شنبه 5 آوریل) یک شفاخانه 100 بستر کوید 19 در ظرف 20 روز به که دستور محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در هرات ساخته شده افتتاح شد. این شفاخانه یکشنبه 5 آوریل با حضور سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان به بهره برداری رسید. قرار است مبتلایان به ویروس کرونا در این شفاخانه تحت درمان قرار بگیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم