.
.
.

ویلز: کمک‌های جامعه جهانی به افغانستان وابسته به ایجاد حکومت همه شمول است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آلیس ویلز، معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی یکشنبه 5 آوریل در توییتی نوشت، کمک‌های جامعه جهانی به افغانستان وابسته به ایجاد یک حکومت همه شمول است.

ویلز در ادامه نوشت: «کمک‌‌های بین‌المللی نیازمند مشارکت با یک حکومت همه شمول است و همه ما باید رهبران افغان را برای توافق روی یک چهارچوب حکومت داری، پاسخگو قرار دهیم».

جنجال‌ها پس از آن آغاز شد که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان محمد اشرف غنی را برنده انتخابات و رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد، اما عبدالله عبدالله رقیب انتخاباتی غنی این نتایج انتخابات را نپذیرفت و مدعی شد که براساس آرای پاک و بایومتریک شده برنده انتخابات است و حکومت همه شمول تشکیل می‌دهد.

در روز مراسم تحلیف محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، عبدالله عبدالله نیز برای خودش مراسم‌ تحلیف‌ برگزار کرد. اما این کار عبدالله با واکنش تند برخی سیاسیون و شهروندان افغانستان روبه رو شد.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا 23 مارس 2020 به هدف پیشبرد توافقنامه صلح و حل اختلافات سیاسی وارد کابل شد و با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله در مورد حل اختلافات سیاسی گفتگو کرد، اما این گفتگوها بی نتیجه پایان یافت.

پس از آن وزارت خارجه امریکا با نشر اعلامیه‌ای از ادامه اختلافات سیاسی میان غنی و عبدالله انتقاد کرده و نوشت، واشنگتن تصمیم گرفته که یک میلیارد دالر کمک‌های خود را به کابل قطع کند.

در اعلامیه آمده بود: «از آنجا که ناکامی در رهبری حکومت (افغانستان) تهدیدی مستقیم برای منافع ملی امریکا است، دولت ایالات متحده محدوده همکاری‎‌های خود با دولت افغانستان را به طور فوری مورد بازبینی قرار خواهد داد. و در کنار اقدامات دیگر، اعلام می‌کنیم که از میزان کمک خود یک میلیارد دلار می‌کاهیم و آماده‌ایم که برای سال 2021 هم یک میلیارد دیگر کاهش دهیم. ما همچنین در تقاضای خود برای جلب کمک‌های مالی از سوی کشورها که در کنفرانس‌های آتی مربوط به کمک به کابل، تجدیدنظر خواهیم کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم