وزیرخارجه امریکا: غنی و عبدالله برای تشکیل حکومت همه شمول تلاش کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا بامداد یکشنبه 29 مارس در توییتی از محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی سابق این کشور خواسته برای تشکیل حکومت همه شمول تلاش کنند.

پمپئو نوشت: «من از شما می‌خواهم که همان تعهد را برای تشکیل حکومت همه شمول نشان دهید. این مرحله به علاوه تصمیماتی که قبلاً اتخاذ شده است می‌تواند به همه افغان‌ها کمک کند تا آینده ای روشن‌تر را تحقق بخشند».

وی در ادامه از حکومت افغانستان برای تشکیل تیم مذاکره کننده همه شمول برای موفقیت در مذاکرات بین الافغانی ستایش کرده است.

وزیر خارجه امریکا خطاب به حکومت افغانستان اضافه کرد: «من همچنین از تعهد شما برای آغاز آزادی زندانیان و تلاش شما برای ایجاد شرایط برای صلح و آشتی می‌ستایم».

هرچند حکومت افغانستان یک هیئت 21 نفری را برای مذاکرات بین الافغانی اعلام کرده، اما گروه طالبان این هیئت را رد کرده می گوید، این هیئت حکومت افغانستان همه شمول نیست و خلاف متن توافقنامه صلح میان امریکا و این گروه است.

قابل ذکر است که مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا دوشنبه 23 مارس به هدف پیشبرد توافقنامه صلح و حل اختلافات سیاسی وارد کابل شد با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله در مورد حل اختلافات سیاسی گفتگو کرد، اما این گفتگوها بی نتیجه پایان یافت.

هرچند کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان محمد اشرف غنی را برنده انتخابات و رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد، اما عبدالله عبدالله رقیب انتخاباتی غنی این نتایج انتخابات را نپذیرفت و مدعی شد که براساس آرای پاک و بایومتریک شده برنده انتخابات است و حکومت همه شمول تشکیل می دهد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله اخیراً مراسم‌های تحلیف شان را جداگانه در کابل برگزار کردند.

از جانب دیگر، وزارت امور خارجه امریکا پس از بی نتیجه شدن سفر مایک پمپئو به کابل با نشر اعلامیه ای از ادامه اختلافات سیاسی میان غنی و عبدالله انتقاد شدید کرد و نوشت، واشنگتن تصمیم گرفته که یک میلیارد دالر کمک‌های خود را به کابل قطع کند.

در اعلامیه آمده: «از آنجا که ناکامی در رهبری حکومت (افغانستان) تهدیدی مستقیم برای منافع ملی امریکا است، دولت ایالات متحده محدوده همکاری‎‌های خود با دولت افغانستان را به طور فوری مورد بازبینی قرار خواهد داد. و در کنار اقدامات دیگر، اعلام می‌کنیم که از میزان کمک خود یک میلیارد دالر می‌کاهیم و آماده‌ایم که برای سال 2021 هم یک میلیارد دیگر کاهش دهیم. ما همچنین در تقاضای خود برای جلب کمک‌های مالی از سوی کشورها که در کنفرانس‌های آتی مربوط به کمک به کابل، تجدیدنظر خواهیم کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید