تاکید اتحادیه اروپا بر برقراری آتش‌بس دائمی در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیه‌ اروپا جمعه 27 مارس با نشر بیانیه‌ای خواستار آتش‌بس فوری و دایمی در افغانستان شده و تاکید کرد، مردم این کشور، بیش‌تر از هر زمان دیگر به آتش‌بس نیاز دارند.

در بیانیه اتحادیه‌ اروپا آمده است: «اکنون مردم افغانستان بیش از هر زمان دیگر به آتش‌بس نیاز دارند. این خواست دیرینه‌ مردم این کشور است و اتحادیه‌ اروپا از آن پشتبانی می‌کند.»

در ادامه این بیانیه آمده: «برخلاف توافق‌نامه‌ای که میان امریکا و طالبان امضا شد؛ هنوز هم حملات تروریستی و نظامی در سراسر افغانستان ادامه دارد. در حمله‌ی چند روز پیش طالبان در زابل و حمله‌ دو روز پیش در کابل، نظامیان و غیرنظامیان جان باختند».

اتحادیه‌ اروپا همچنان تاکید کرد، از روند صلح افغانستان که منجر به ختم جنگ شود و ثبات را در این کشور به ارمغان بیاور، حمایت می‌کند.

روز گذشته نیز نمایندگی سازمان ملل متحد (یوناما) در کابل افغانستان از تمام گروه‌ها خواست که سطح خشونت‌ها را بیشتر کاهش دهند و اقدامات عملی را برای محافظت از افراد غیرنظامی روی دست گیرند و برای آتش بس و راه حل سیاسی پایدار کار نمایند.

یوناما با نشر اعلامیه‌ای نوشت، بهترین راه برای محافظت افراد غیرنظامی از درگیری و بحران در حال رشد بهداشتی، متوقف کردن جنگ به طور کلی است.

در اعلامیه ای یوناما آمده: «کاهش خشونت که منجر به آتش بس شود موجب نجات زندگی انسان ها می شود، زمینه مساعدتری را به طرف های درگیر برای آغاز مذاکرات صلح بین الافغانی فراهم می کند و مقدمات بهتری برای مقابله با بحران رو به رشد صحی ناشی از 19-COVID را ممکن می سازد».

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است: «خشم ویروس نشان دهنده حماقت جنگ است. به همین دلیل امروز من خواهان آتش بس فوری جهانی در تمامی گوشه و کنار جهان هستم ... به بیماری جنگ پایان داده و با بیماری که دنیای ما را ویران می کند، مبارزه کنید. این کار با متوقف کردن جنگ ها در همه جا آغاز می شود. همین اکنون».

براساس این اعلامیه، سازمان ملل متحد آماده پشتیبانی از یک پروسه فراگیر تحت رهبری افغان ها است که در برگیرنده زنان، اقلیت ها و جوانان باشد، از حقوق بشر همه شهروندان حمایت کند و به صلح پایدار در افغانستان منجر شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید