مشاور رئیس جمهوری افغانستان: لج‌بازی تیم عبدالله باعث کاهش کمک‌های امریکا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه سفر وزیر خارجه امریکا برای حل اختلافات سیاسی در افغانستان بی‌نتیجه ماند، شاه حسین مرتضوی، مشاور رئیس جمهوری افغانستان سه‌شنبه 24 مارس در توییتی نوشت: «لج بازی‌های سياسی تيم ثبات (عبدالله عبدالله) سبب كاهش كمک‌های امريكا شد!».

مرتضوی اضافه کرد: «طنز سياسی: از يک طرف خود را برنده اعلام می‌كند. از طرف ديگر در ملاقات‌ها خواهان ابطال نتايج انتخابات می شود.!!!».

فضل احمد معنوی، عضو ارشد تیم عبدالله عبدالله در صفحه رسمی توییترش نوشته بود: «تاريخ تكرار می‌شود! آدم های لجوج، خودخواه، مستبد و تک محور كشور را به گروگان می‌گیرند و تا سرحد فاجعه پيش ميروند. اما مردم بی‌چارهٔ اين سرزمين بهای آن را سال‌ها می‌پردازند. وقتی حرص قدرت و عقده های حقارت مبنای قضاوت و تصميم گيری باشد، به نتيجه‌ای دست نمی‌يابیم. به سلامت وطن دعا كنيد».

شاه حسین مرتضوی در واکنش به سخنان معنوی نوشت: «می خواهند چه كاری را تكرار كنند؟ ويرانی كابل را؟ ويرانی قصر دارالامان را؟ آواره‌گی مردم را؟ زمينه‌سازی برای مداخلات كشورهای همسايه و منطقه را؟ فروپاشی نظام را؟ آيا به غير از پيام باز گشت به گذشته، كدام پيام برای زندگی و آينده داريد؟».

از سوی دیگر، مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا دوشنبه 23 مارس به هدف پیشبرد توافقنامه صلح و حل اختلافات سیاسی وارد کابل شد با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله در مورد حل اختلافات سیاسی گفتگو کرد، اما این گفتگوها بی نتیجه پایان یافت.

قابل ذکر است که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان محمد اشرف غنی را برنده انتخابات و رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد، اما عبدالله عبدالله رقیب انتخاباتی غنی این نتایج انتخابات را نپذیرفت و مدعی شد که براساس آرای پاک و بایومتریک شده برنده انتخابات است و حکومت همه شمول تشکیل می دهد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله اخیراً مراسم های تحلیف شان را جداگانه در کابل برگزار کردند.

از جانب دیگر، وزارت امور خارجه امریکا با نشر اعلامیه ای از ادامه اختلافات سیاسی میان غنی و عبدالله انتقاد شدید کرده و نوشت، واشنگتن تصمیم گرفته که یک میلیارد دالر کمک های خود را به کابل قطع کند.

در اعلامیه آمده: «از آنجا که ناکامی در رهبری حکومت (افغانستان) تهدیدی مستقیم برای منافع ملی امریکا است، دولت ایالات متحده محدوده همکاری‎‌های خود با دولت افغانستان را به طور فوری مورد بازبینی قرار خواهد داد. و در کنار اقدامات دیگر، اعلام می‌کنیم که از میزان کمک خود یک میلیارد دلار می‌کاهیم و آماده‌ایم که که برای سال 2021 هم یک میلیارد دیگر کاهش دهیم. ما همچنین در تقاضای خود برای جلب کمک‌های مالی از سوی کشورها که در کنفرانس‌های آتی مربوط به کمک به کابل، تجدیدنظر خواهیم کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید